Betyg: 32013-09-12, kl 18:44, om Kiku SeiLagom mysigt litet, litet ställe. Sushin är mediåker men för det priset känns det inte så mycket att klaga över. Laxen smälter som den ska i munnen varje gång. Riset är något underkokt ibland. Men faller ej sönder. Teryakin tycker min sambo är god. Hallå personalen! Ibland kan de gömma sig i köket ett bra tag innan någon visar sig. Kanske att någon beställt takeaway och man inte märker det där vi brukar sitta? (bordet längst in mot fönstret). Vill man ha lugn och ro ska man välja detta ställe. :)
Betyg: 42013-09-12, kl 18:36, om Shogun RestaurangVi åt Yakitori och Natsu(sushi) en vanlig onsdag. Håller med om att det är najs med en något finare ställe än vanliga tråkiga. Dock inget megamys. Yakitorin var supergod. Mycket smak. Natsun såg vackert ut på tallriken. Smakade bra... men riset var något torr .. som att den stått ett tag(?). Första killen(asiatisk) som visade oss bordet verkar hur trevlig som helst. Men han kom aldrig tillbaka(?) utan en annan typ som var tråkigare kom istället.. det kändes lite trist. Men summan är att vi rekommenderar detta ställe. Något dyrare än vanligt men man får lite, lite mer för det. :)
Betyg: 12013-09-11, kl 17:48, om Hanamasa Sushi UppsalaVille beställa 4st Californian rolls 5 lax ( en vanlig 9 bitars) men fick inte för att det inte var värt att rulla en hel rulle Californian (en hel rulle blir 8 bitar) för att kombinera med lax.... Sjukt kass service!
Betyg: 32013-09-10, kl 19:23, om Osaka Sushi och WokHelt ok sushi utan någon extra finess. Fick vänta längre än ´normalt´ trots att vi var ensamma kunder.
Betyg: 42013-09-10, kl 19:20, om East RestaurangBara ätit här en gång på en lunch. Väldigt god sushi och med finess. Mycket folk och dyrt, tillsammans med en illaluktande toalett drar ner helheten :(
Betyg: 32013-09-12, kl 18:44, om Kiku Sei
Lagom mysigt litet, litet ställe.
0 0 Från Sushikartan.seSushin är mediåker men för det priset känns det inte så mycket att klaga över. Laxen smälter som den ska i munnen varje gång.
Riset är något underkokt ibland. Men faller ej sönder.
Teryakin tycker min sambo är god.
Hallå personalen! Ibland kan de gömma sig i köket ett bra tag innan någon visar sig. Kanske att någon beställt takeaway och man inte märker det där vi brukar sitta? (bordet längst in mot fönstret).
Vill man ha lugn och ro ska man välja detta ställe. :)
Betyg: 42013-09-12, kl 18:36, om Shogun Restaurang
Vi åt Yakitori och Natsu(sushi) en vanlig onsdag. Håller med om att det är najs med en något finare ställe än vanliga tråkiga. Dock inget megamys.
0 1 Från Sushikartan.seYakitorin var supergod. Mycket smak.
Natsun såg vackert ut på tallriken. Smakade bra... men riset var något torr .. som att den stått ett tag(?).
Första killen(asiatisk) som visade oss bordet verkar hur trevlig som helst. Men han kom aldrig tillbaka(?) utan en annan typ som var tråkigare kom istället.. det kändes lite trist. Men summan är att vi rekommenderar detta ställe.
Något dyrare än vanligt men man får lite, lite mer för det. :)
Betyg: 52013-09-12, kl 11:28, om Chihaya Sushi
Väldigt god sushi, fin service och trevlig personal! Värt varenda krona.
3 1 Från Sushikartan.seBetyg: 12013-09-11, kl 17:48, om Hanamasa Sushi Uppsala
Ville beställa 4st Californian rolls 5 lax ( en vanlig 9 bitars) men fick inte för att det inte var värt att rulla en hel rulle Californian (en hel rulle blir 8 bitar) för att kombinera med lax.... Sjukt kass service!
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52013-09-11, kl 09:37, om SG Sushi och Thai
Jättegott, enda minus=de hade inget grönt te
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32013-09-11, kl 08:49, om Tangji Sushi och Wok
God mat men ingen wow-upplevelse. Lite besviken på sushin.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52013-09-11, kl 04:25, om Restaurang-Suyi
Bästa kinamaten i stan! Maten är gjord med kärlek och omsorg.
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52013-09-10, kl 19:26, om Mifuyu Sushi
Riktigt bra sushi, väldigt god och smakrik.
4 1 Från Sushikartan.seBra priser. Väldigt liten lokal, vilket lämpar för take away.
Betyg: 32013-09-10, kl 19:23, om Osaka Sushi och Wok
Helt ok sushi utan någon extra finess.
0 0 Från Sushikartan.seFick vänta längre än ´normalt´ trots att vi var ensamma kunder.
Betyg: 42013-09-10, kl 19:20, om East Restaurang
Bara ätit här en gång på en lunch.
0 1 Från Sushikartan.seVäldigt god sushi och med finess.
Mycket folk och dyrt, tillsammans med en illaluktande toalett drar ner helheten :(