Betyg: 22017-01-10, kl 11:59, om Sushi Yama JönköpingÅt Yama Combo Original 11 bitar. Portionerna var mycket små, speciellt riset och priset var förhållandevis högt. Smakmässigt ok.
Betyg: 42017-01-10, kl 10:26, om SushinuHalstrad lax.tonfisk sashimi och akamiroll. Sist vi var i Ystad tog vi helt enkelt några av ställets paradrätter och delade av från bordet. Helt magiskt gott.Riset som jag ofta klagar på annars är fulländad här.Råvarorna färska och hanterade med kärlek. SÅ.i Ystad finns ett av Sveriges absolut topp sushi !!Besök!!
Betyg: 52017-01-08, kl 12:13, om Mifuyu SushiVarmhjärtad känsla från personalen, mysigt som sjutton, fräsh och god sushi, mycket snälla priser. Lite små bitar, men det är bara gott med små jämfört med stora, och eftersom priset ändå är bra är detta eventuellt bara ett plus.
Betyg: 12017-01-07, kl 21:10, om Ki-MamaMitt gamla favoritställe har verkligen blivit dåligt... innan var det inte revolutionerande sushi men ALLTID mycket fräsch fisk perfekt ris, lagom stora bitar och riktigt god miso. Nu har vi fått varmt ris, fisken har luktat ´fisk´ inte fräscht, och yakinikun som var riktigt bra tidigare är nu hemsk! Tjocka skivor av köttet med relativt smaklös sås som är då lite så man knappt känner att det är ngn alls... så tråkigt..
Betyg: 52017-01-07, kl 20:45, om Kinjo SushiBästa Sushi stället i Lund. Vi provade en massa olika från menyn och allt var fantastiskt gott. Snyggt upplagt och väldigt trevlig servitris:-)
Betyg: 22017-01-10, kl 11:59, om Sushi Yama Jönköping
Åt Yama Combo Original 11 bitar. Portionerna var mycket små, speciellt riset och priset var förhållandevis högt. Smakmässigt ok.
3 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42017-01-10, kl 10:26, om Sushinu
Halstrad lax.tonfisk sashimi och akamiroll. Sist vi var i Ystad tog vi helt enkelt några av ställets paradrätter och delade av från bordet.
0 2 Från Sushikartan.seHelt magiskt gott.Riset som jag ofta klagar på annars är fulländad här.Råvarorna färska och hanterade med kärlek.
SÅ.i Ystad finns ett av Sveriges absolut topp sushi !!Besök!!
Betyg: 52017-01-09, kl 18:17, om NK Sushi
Mycket fräscht och så vackert upplagt och dessutom mycket gott!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52017-01-08, kl 21:12, om Dumpling Sushi
Fantastisk dumpings och jätte bra sushi.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52017-01-08, kl 14:50, om Sushinu
Alltid lika gott - luncherbjudande såväl som ordinarie meny! Bläckfisksalladen till förrätt är ett måste!
2 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52017-01-08, kl 13:33, om Esuki sushi
Finns 3 ställen som är värda att nämna
4 6 Från Sushikartan.seSamba sushi,(Slussen)
Raw sushi(Vasastan)
ESUKI Sushi!(Solna)
Väldigt bra råvaror, dem lägger kärlek i maten vilket visar sig smak mässigt,
Otroligt bra pris! Trevlig personal.
Gillar ni sushi då är det här rätt ställe!
Betyg: 52017-01-08, kl 12:13, om Mifuyu Sushi
Varmhjärtad känsla från personalen, mysigt som sjutton, fräsh och god sushi, mycket snälla priser. Lite små bitar, men det är bara gott med små jämfört med stora, och eftersom priset ändå är bra är detta eventuellt bara ett plus.
1 1 Från Sushikartan.seBetyg: 12017-01-07, kl 21:10, om Ki-Mama
Mitt gamla favoritställe har verkligen blivit dåligt... innan var det inte revolutionerande sushi men ALLTID mycket fräsch fisk perfekt ris, lagom stora bitar och riktigt god miso. Nu har vi fått varmt ris, fisken har luktat ´fisk´ inte fräscht, och yakinikun som var riktigt bra tidigare är nu hemsk! Tjocka skivor av köttet med relativt smaklös sås som är då lite så man knappt känner att det är ngn alls... så tråkigt..
3 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52017-01-07, kl 20:45, om Kinjo Sushi
Bästa Sushi stället i Lund. Vi provade en massa olika från menyn och allt var fantastiskt gott. Snyggt upplagt och väldigt trevlig servitris:-)
14 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52017-01-07, kl 20:06, om Esuki sushi
På riktigt den bästa sushin jag ätit i hela stockholmsområdet. Fansastiska smaker och fina upplägg.
4 5 Från Sushikartan.se