Betyg: 32009-04-14, kl 22:27, om IchibanFin konsistens på riset och färska råvaror. Stora fina skivor av fisk och det mesta håller för övrigt bra klass, undantag möjligen för garin som är något för mjuk och har en lite udda bismak. Priset är dock aningen för högt för sushi som är helt jämförbar med den man kan hitta bara ett stenkast bort på Zakura eller Kyoto.
Betyg: 52009-04-14, kl 20:32, om Tezukuri SushiTezukuri är min och min familjs absoluta Sushi favoritställe! Även min son som är 5 år har detta som sin favoritrestaurang :-D. Underbara sushi som de alltid fixar på något nytt kul sätt och alltid jättegott. Dessutom är yakinikun jättegod. En favorit är Bento som kombinerar sushi och yakiniku eller yakitori! Personalen är otroligt trevlig och man känner sig alltid jättevälkommen. Väldigt fint upplagd dessutom. Hade gärna gett dem ännu en stjärna om det gick - det är de värda!
Betyg: 52009-04-14, kl 18:09, om Ippai IppaiUtan tvekan bäst i stan, Det är perfekt varje gång vare sig man tar med hem eller äter där. Har alltid kommit överrens med personal och kunnat byta ut bitar.
Betyg: 52009-04-14, kl 16:54, om Moshi MoshiFantastiskt god sushi ! Då jag besökt japan ett flertal gånger vet jag lite vad det handlar om! Mycket trevlig peronal och kul med att äkta japaner jobbar där!
Betyg: 32009-04-14, kl 16:01, om Shoji SushiGod lunch. Kan rekommendera bento-box som innehåller både sushi och kycklingspett vilket gör att man är mätt lite längre.
Betyg: 42009-04-14, kl 15:59, om Sushi & SundGod och fräsch sushi. Trevlig personal. Men skaffa kortläsare och ha lite helgöppet så skulle det bli en halv sttjärna till!
Betyg: 12009-04-14, kl 15:52, om Super SushiNejnejnej, fy f-n viklen usel sushi! Sämsta jag ätit i stan. Aldrig mer! Höj priset å servera bra mat istället för Super(dålig-massproducerad-smaklös-tråkig)-Sushi
Betyg: 12009-04-14, kl 10:28, om Fuji-Ya Sushi BarEfter att ha givit Fuji Ya två chanser kan jag konstatera att det faktiskt både är riktigt dålig sushi och service... Nonchalant och ointresserad personal som inte bjuder på ett enda leende. Provade yakunikun efter Emil Olssons rekomendation här på sajten men blev mkt besviken då den mest innehöll senor och fett. Vad gäller sushin; smaklös och på tok för stora bitar. Kort och gott; gå inte hit!!!
Betyg: 32009-04-14, kl 10:06, om IchibanDet finns inte speciellt många varianter i sushimenyn. Personalen uppträder anningen förvirrat men det visar sig gå att ändra menyn en aning efter önskemål.
Bortsett från garin är det inget som egentligen smakar fel. Laxen smakar färsk men i vanlig ordning lämnar räkorna en del att önska. Känns som ett standard sushiställe på de flesta punkter.
Betyg: 32009-04-14, kl 22:27, om Ichiban
Fin konsistens på riset och färska råvaror. Stora fina skivor av fisk och det mesta håller för övrigt bra klass, undantag möjligen för garin som är något för mjuk och har en lite udda bismak.
0 3 Från Sushikartan.sePriset är dock aningen för högt för sushi som är helt jämförbar med den man kan hitta bara ett stenkast bort på Zakura eller Kyoto.
Betyg: 52009-04-14, kl 20:32, om Tezukuri Sushi
Tezukuri är min och min familjs absoluta Sushi favoritställe! Även min son som är 5 år har detta som sin favoritrestaurang :-D. Underbara sushi som de alltid fixar på något nytt kul sätt och alltid jättegott. Dessutom är yakinikun jättegod.
0 0 Från Sushikartan.seEn favorit är Bento som kombinerar sushi och yakiniku eller yakitori! Personalen är otroligt trevlig och man känner sig alltid jättevälkommen.
Väldigt fint upplagd dessutom. Hade gärna gett dem ännu en stjärna om det gick - det är de värda!
Betyg: 52009-04-14, kl 18:09, om Ippai Ippai
Utan tvekan bäst i stan, Det är perfekt varje gång vare sig man tar med hem eller äter där. Har alltid kommit överrens med personal och kunnat byta ut bitar.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52009-04-14, kl 16:54, om Moshi Moshi
Fantastiskt god sushi ! Då jag besökt japan ett flertal gånger vet jag lite vad det handlar om! Mycket trevlig peronal och kul med att äkta japaner jobbar där!
4 4 Från Sushikartan.seBetyg: 32009-04-14, kl 16:01, om Shoji Sushi
God lunch. Kan rekommendera bento-box som innehåller både sushi och kycklingspett vilket gör att man är mätt lite längre.
1 1 Från Sushikartan.seBetyg: 42009-04-14, kl 15:59, om Sushi & Sund
God och fräsch sushi. Trevlig personal. Men skaffa kortläsare och ha lite helgöppet så skulle det bli en halv sttjärna till!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 12009-04-14, kl 15:52, om Super Sushi
Nejnejnej, fy f-n viklen usel sushi! Sämsta jag ätit i stan. Aldrig mer! Höj priset å servera bra mat istället för Super(dålig-massproducerad-smaklös-tråkig)-Sushi
1 3 Från Sushikartan.seBetyg: 52009-04-14, kl 13:47, om Sushi Yama
Trevlig miljö,väldigt god Sushi, att se när det tillagas
4 2 Från Sushikartan.sevar väldigt trevligt
Betyg: 12009-04-14, kl 10:28, om Fuji-Ya Sushi Bar
Efter att ha givit Fuji Ya två chanser kan jag konstatera att det faktiskt både är riktigt dålig sushi och service...
1 4 Från Sushikartan.seNonchalant och ointresserad personal som inte bjuder på ett enda leende. Provade yakunikun efter Emil Olssons rekomendation här på sajten men blev mkt besviken då den mest innehöll senor och fett. Vad gäller sushin; smaklös och på tok för stora bitar. Kort och gott; gå inte hit!!!
Betyg: 32009-04-14, kl 10:06, om Ichiban
Det finns inte speciellt många varianter i sushimenyn. Personalen uppträder anningen förvirrat men det visar sig gå att ändra menyn en aning efter önskemål.
0 3 Från Sushikartan.seBortsett från garin är det inget som egentligen smakar fel. Laxen smakar färsk men i vanlig ordning lämnar räkorna en del att önska. Känns som ett standard sushiställe på de flesta punkter.