Betyg: 22009-06-15, kl 21:20, om KikkoMiljön är stilig, men personalen utrycker sällan ett genuint intresse för gästernas matupplevelse. De frågar om det var gott, men reagerar inte på synpunkter. En gång var det sten i riset. Bitarna ojämna och stora. Går dit ibland pga läget och bristen på alternativ.
Betyg: 42009-06-15, kl 21:09, om Esa sushiAningen dyrt, ganska lång väntetid, men fräscht och färskt. Det som tippar det över från en tre till en fyra är det lilla extra med salladen och romkornen på bitarna.
Betyg: 32010-12-14, kl 16:34, om ShinNoriRestaurangen har stängt. Planerar enligt www.nori.se öppna på Ågatan i Januari 2011. Surdegsbageri öppnar i lokalen snart.
Betyg: 12009-06-15, kl 19:38, om Sushi IsakiStor besvikelse. Överkokt ris med korn som kladdade ihop. Oformliga bitar. Växte i munnen. Smakat två gånger.
Betyg: 52009-06-15, kl 10:59, om Sushi Bar KyotoAlltid helt färska och nygjorda! Supertrevlig personal! Beroendeframkallande. Kyoto special är verkligen kanon, ett bra tips! Pröva även deras kålsallad...Mums!
Betyg: 52009-06-15, kl 09:43, om 66 Kvadrat - FruängenAlltid jättefräscht och gott! Personalen är trevlig och jag börjar känna mig som en stammis nu när flera av dom minns vad jag brukar beställa :)
Betyg: 52009-06-14, kl 12:38, om Ebay Sushi och CaféKanongott! Lagom stora bitar, gott ris, färsk fisk som smalt i munnen och dessutom en god misosoppa! Mkt trevlig personal, öppet även på söndagar och med bra priser!
Betyg: 12009-06-13, kl 22:14, om SlimfoodVäldigt dyr. Och riset smakade inte sött eller surt, undra om de hade glömt vinägerblandingen(!?) Nigirin föll pga för stor och otymplig när jag skulle äta, fisken täckte knappt risbollen..Nej för dålig kvalité. Läget är dock perfekt, mitt i Nordstaden.
Betyg: 12009-06-13, kl 21:20, om Sushi YutakaNej till SURT ris till sushi! Mitt sällskap som inte är så kräsen när det gäller mat, kunde inte äta mer än första biten av sushiriset. Lämnade allt. Laxen smakade också suspekt ´konstigt´. Riset hade också ett gult utseende och var inte genomkokt, hård i mitten och inte alls japansk sushiriskvalité. Sushikocken hade handskar men såg att han gjorde allt annat med samma handskar han lagade sushi med. Hade även ringar och smycken, inte fräsht!
Betyg: 12009-06-13, kl 21:16, om Restaurang SakuraSushin är verkligen hemsk här. Riset är som gröt! Och väldigt varmt när vi fick in detta. Det är är inget sushiställe!! UNDVIK! Kan däremot rekommendera deras stekbord, kan välja från lax till lamm att steka. Jättegott! Deras hemgjorda sorbet med färsk frukt är också suverän....!
Betyg: 22009-06-15, kl 21:20, om Kikko
Miljön är stilig, men personalen utrycker sällan ett genuint intresse för gästernas matupplevelse. De frågar om det var gott, men reagerar inte på synpunkter. En gång var det sten i riset. Bitarna ojämna och stora. Går dit ibland pga läget och bristen på alternativ.
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42009-06-15, kl 21:09, om Esa sushi
Aningen dyrt, ganska lång väntetid, men fräscht och färskt. Det som tippar det över från en tre till en fyra är det lilla extra med salladen och romkornen på bitarna.
4 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32010-12-14, kl 16:34, om ShinNori
Restaurangen har stängt. Planerar enligt www.nori.se öppna på Ågatan i Januari 2011. Surdegsbageri öppnar i lokalen snart.
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 12009-06-15, kl 19:38, om Sushi Isaki
Stor besvikelse. Överkokt ris med korn som kladdade ihop. Oformliga bitar. Växte i munnen. Smakat två gånger.
0 2 Från Sushikartan.seBetyg: 52009-06-15, kl 10:59, om Sushi Bar Kyoto
Alltid helt färska och nygjorda! Supertrevlig personal!
2 1 Från Sushikartan.seBeroendeframkallande.
Kyoto special är verkligen kanon, ett bra tips!
Pröva även deras kålsallad...Mums!
Betyg: 52009-06-15, kl 09:43, om 66 Kvadrat - Fruängen
Alltid jättefräscht och gott! Personalen är trevlig och jag börjar känna mig som en stammis nu när flera av dom minns vad jag brukar beställa :)
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52009-06-14, kl 12:38, om Ebay Sushi och Café
Kanongott! Lagom stora bitar, gott ris, färsk fisk som smalt i munnen och dessutom en god misosoppa! Mkt trevlig personal, öppet även på söndagar och med bra priser!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 12009-06-13, kl 22:14, om Slimfood
Väldigt dyr. Och riset smakade inte sött eller surt, undra om de hade glömt vinägerblandingen(!?) Nigirin föll pga för stor och otymplig när jag skulle äta, fisken täckte knappt risbollen..Nej för dålig kvalité. Läget är dock perfekt, mitt i Nordstaden.
2 2 Från Sushikartan.seBetyg: 12009-06-13, kl 21:20, om Sushi Yutaka
Nej till SURT ris till sushi! Mitt sällskap som inte är så kräsen när det gäller mat, kunde inte äta mer än första biten av sushiriset. Lämnade allt. Laxen smakade också suspekt ´konstigt´. Riset hade också ett gult utseende och var inte genomkokt, hård i mitten och inte alls japansk sushiriskvalité. Sushikocken hade handskar men såg att han gjorde allt annat med samma handskar han lagade sushi med. Hade även ringar och smycken, inte fräsht!
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 12009-06-13, kl 21:16, om Restaurang Sakura
Sushin är verkligen hemsk här. Riset är som gröt! Och väldigt varmt när vi fick in detta. Det är är inget sushiställe!! UNDVIK!
0 0 Från Sushikartan.seKan däremot rekommendera deras stekbord, kan välja från lax till lamm att steka. Jättegott! Deras hemgjorda sorbet med färsk frukt är också suverän....!