Betyg: 42009-09-19, kl 22:26, om Veno SushibarDet här stället gillar jag, har varit här flera ggr. Hade inte mkt att jämföra med första gången jag var där, men vad jag kan minnas så var det ok!
Betyg: 32009-09-29, kl 17:08, om MaidoSushin var väldigt god och fint upplagd, men det känns lite tacky med ´ta med-pinnar´ till en annars så fin restaurang och tallrikar. Lite jobbigt läge precis vid en vändplats och parkering om man sitter ute, men annars bra! Andra gången jag var där idag, personalen var vimsig och bitarna hade konstig form. Inte lika imponerad som förra gången.
Betyg: 52009-09-19, kl 22:13, om YamatoVar där första dagen på nyöppningen och fick en otroligt bra upplevelse. Personalen var supertrevlig och ´råkade´ lägga med en extra bit plus ge lunchpris fastän det var kväll. Så behåller man en kund! Sushin var mkt god och det var bra pris och många alternativ. Definitivt mitt favoritställe hittills i Gbg.
Betyg: 42009-09-19, kl 22:09, om NanamiDetta var en riktigt trevlig överaskning. Fisken var väldigt fräch och smakrik och riset har en trevlig konsistens och en väldigt fin smak av vinägern men kanske en aningen för lång dragning åt det söta. Lite synd är det också att det inte ligger någon wasabi på nigirin. Jag måste också ge en eloge för en av de bästa tamago sushi jag någonssin ätigt.
Det är ganska intressant med en vattenkanal som transporterar bitarna och de verkar ha ändrat konceptet sen starten för nu kör de bara sushi på bandet under vissa tider när det är mer kunder.
Betyg: 42009-09-19, kl 22:06, om Super SushiStället ger skäl för sitt namn, bra priser och stora bitar. Lite trång lokal och mkt folk som gör det hela lite krångligt och omständigt. Känns lite b med plastskålar från Mique som Miso-skålar, men det är ju en bagatell...
Betyg: 52009-09-19, kl 22:03, om SlimfoodOtroligt fräscht upplägg och ett stort plus för att man kan byta ut vilka bitar man vill utan extra kostnad. Bra personal och mkt god sushi. Ingick både té och soppa och är definitivt värt de extra kronorna!
Betyg: 42009-09-19, kl 22:27, om Taiyo Sushi Bar
Sjysst utsikt över Sveavägen, och jag gillade verkligen sushin!
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 42009-09-19, kl 22:26, om Veno Sushibar
Det här stället gillar jag, har varit här flera ggr. Hade inte mkt att jämföra med första gången jag var där, men vad jag kan minnas så var det ok!
2 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42009-09-19, kl 22:24, om Moshi Moshi
Lite dyrt men en eloge för att de öppnade Växjös första sushiställe :P God mat iaf!
2 3 Från Sushikartan.seBetyg: 32009-09-29, kl 17:08, om Maido
Sushin var väldigt god och fint upplagd, men det känns lite tacky med ´ta med-pinnar´ till en annars så fin restaurang och tallrikar. Lite jobbigt läge precis vid en vändplats och parkering om man sitter ute, men annars bra!
1 2 Från Sushikartan.seAndra gången jag var där idag, personalen var vimsig och bitarna hade konstig form. Inte lika imponerad som förra gången.
Betyg: 52009-09-19, kl 22:13, om Yamato
Var där första dagen på nyöppningen och fick en otroligt bra upplevelse. Personalen var supertrevlig och ´råkade´ lägga med en extra bit plus ge lunchpris fastän det var kväll. Så behåller man en kund! Sushin var mkt god och det var bra pris och många alternativ. Definitivt mitt favoritställe hittills i Gbg.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32009-09-19, kl 22:10, om Yammy Yammy
Var på Yammy yammy för någon dag sen. Riset hade mkt god smak. Prisvärd lunch, bra service.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42009-09-19, kl 22:09, om Nanami
Detta var en riktigt trevlig överaskning.
1 4 Från Sushikartan.seFisken var väldigt fräch och smakrik och riset har en trevlig konsistens och en väldigt fin smak av vinägern men kanske en aningen för lång dragning åt det söta.
Lite synd är det också att det inte ligger någon wasabi på nigirin.
Jag måste också ge en eloge för en av de bästa tamago sushi jag någonssin ätigt.
Det är ganska intressant med en vattenkanal som transporterar bitarna och de verkar ha ändrat konceptet sen starten för nu kör de bara sushi på bandet under vissa tider när det är mer kunder.
Betyg: 42009-09-19, kl 22:06, om Super Sushi
Stället ger skäl för sitt namn, bra priser och stora bitar. Lite trång lokal och mkt folk som gör det hela lite krångligt och omständigt. Känns lite b med plastskålar från Mique som Miso-skålar, men det är ju en bagatell...
1 3 Från Sushikartan.seBetyg: 52009-09-19, kl 22:03, om Slimfood
Otroligt fräscht upplägg och ett stort plus för att man kan byta ut vilka bitar man vill utan extra kostnad. Bra personal och mkt god sushi. Ingick både té och soppa och är definitivt värt de extra kronorna!
1 1 Från Sushikartan.seBetyg: 32009-09-19, kl 22:00, om Khoki Sushi
Mysig lokal, ganska stora bitar, vilket kan vara negativt. Annars helt okej och inga överpriser.
1 4 Från Sushikartan.se