Betyg: 12009-11-10, kl 22:26, om IkizukuriFörsta gången jag gick hit så fick jag en riktigt bra sushi. Den hade varit värd en 3:a, nästan en 4:a (fast jag hade inte ätit så mycket sushi då, så det är svårt att jämföra med nuvarande betyg...).
Senast jag gick dit var det riktigt tråkigt. Olika stora laxbitar som var mer eller mindre nära att ramla av från sina riskuddar. Som modern konst skulle detta kunnat vara trevligt men inte som sushi.
Betyg: 32009-11-10, kl 22:24, om WasabiDet är nog Lunds bästa sushi. Men det säger inte så jättemycket. Man behöver bara åka till grannorten Malmö (eller varför inte till Köpenhamn) för att hitta betydligt bättre sushi.
Priset är lite för högt, men hade jag bott i Lund hade jag nog gått dit ibland.
Betyg: 42009-11-10, kl 20:18, om Mari Sushi o BistroMycket god vegetarisk sushi, dock faller den sönder lätt. Trevlig personal. Inte så väldigt dyra heller.
Betyg: 32010-04-28, kl 16:33, om Sushi WongFick Super Sushi känsla när jag såg bitarna. Dock smakade det lite bättre. Annars ett ganska okej ställe men jag gillar fortfarande inte dom megastora bitarna ett dugg.
Betyg: 32009-11-10, kl 19:52, om YukaiLite speciell sushi. Väldigt kubiska risbitar som känns maskinpressade. Tunna fiskbitar ovanpå, så att sushibitarna ser ut lite som japanska portar.
Man får ganska lite, och det är inte så billigt, men råvarorna är bra och personalen trevlig.
Betyg: 22010-04-29, kl 18:13, om Sushi SendaiLuras inte av den fint upplagda sushin, den smakar i själva verket ingen vidare. Dyrt, långsam service och jag var typ den enda kunden just då. Inte heller bemötandet var välkomnande. Menyn var menad för att förvirra, hur många sushibarer har så stora menyer?
Betyg: 52009-11-11, kl 17:29, om Sachikos Sushi Café
Mycket bra sushi. Kärrtorps bästa restaurang.
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 12009-11-10, kl 22:26, om Ikizukuri
Första gången jag gick hit så fick jag en riktigt bra sushi. Den hade varit värd en 3:a, nästan en 4:a (fast jag hade inte ätit så mycket sushi då, så det är svårt att jämföra med nuvarande betyg...).
0 1 Från Sushikartan.seSenast jag gick dit var det riktigt tråkigt. Olika stora laxbitar som var mer eller mindre nära att ramla av från sina riskuddar. Som modern konst skulle detta kunnat vara trevligt men inte som sushi.
Betyg: 32009-11-10, kl 22:24, om Wasabi
Det är nog Lunds bästa sushi. Men det säger inte så jättemycket. Man behöver bara åka till grannorten Malmö (eller varför inte till Köpenhamn) för att hitta betydligt bättre sushi.
1 0 Från Sushikartan.sePriset är lite för högt, men hade jag bott i Lund hade jag nog gått dit ibland.
Betyg: 22009-11-10, kl 22:22, om Tabemono
Sushin är okej minus. Priset är bara minus. Soppan vet jag ingenting om, för det har jag aldrig prövat.
0 2 Från Sushikartan.seEnda pluset är nog att de har Lunds enda sushibuffé (som jag aldrig har ätit).
Betyg: 42009-11-10, kl 20:28, om Super Sushi
Stora bitar - man blir mätt. Helt okej i smak, ingefäran är lite tråkig.
0 4 Från Sushikartan.seBetyg: 42009-11-10, kl 20:18, om Mari Sushi o Bistro
Mycket god vegetarisk sushi, dock faller den sönder lätt. Trevlig personal.
3 0 Från Sushikartan.seInte så väldigt dyra heller.
Betyg: 32010-04-28, kl 16:33, om Sushi Wong
Fick Super Sushi känsla när jag såg bitarna. Dock smakade det lite bättre. Annars ett ganska okej ställe men jag gillar fortfarande inte dom megastora bitarna ett dugg.
2 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32009-11-10, kl 19:52, om Yukai
Lite speciell sushi. Väldigt kubiska risbitar som känns maskinpressade. Tunna fiskbitar ovanpå, så att sushibitarna ser ut lite som japanska portar.
0 0 Från Sushikartan.seMan får ganska lite, och det är inte så billigt, men råvarorna är bra och personalen trevlig.
Betyg: 22010-04-29, kl 18:13, om Sushi Sendai
Luras inte av den fint upplagda sushin, den smakar i själva verket ingen vidare. Dyrt, långsam service och jag var typ den enda kunden just då. Inte heller bemötandet var välkomnande. Menyn var menad för att förvirra, hur många sushibarer har så stora menyer?
1 1 Från Sushikartan.seBetyg: 22009-11-10, kl 17:06, om Sea Street Sushi Bar
Var på besök i Umeå och förvånas lite av de i övrigt höga betygen.
5 1 Från Sushikartan.seKöpte en mellanmeny. Fisken kändes ganska gammal och var rätt svårtuggad. Riset var klart godkänt, men det är svårt att göra bra sushi utan bra fisk.
Ingen stark tvåa trots att te och (ganska god) misosoppa ingick.