Betyg: 42010-11-02, kl 16:55, om Halleluja SushiToppen! Jättegott, fräscht och service ut över det vanliga. Kom 40 min. efter stängning, dom satt och käkade själva men dom vinkade tillbaka oss och fixade käk att ta med, dom beklagade att soppan var slut, så vi erbjöds dricka istället! Snacka om serviceanda!
Betyg: 52010-11-02, kl 16:47, om Sea Street Sushi Barantagligen en av sveriges bästa sushibarer! har ätit på många ställen i värden men fan är inte det bäst hemma ändå =) skulle det ginnas en sjätte stjärna skulle ja ge den oxså =)
Betyg: 52011-05-28, kl 07:41, om Restaurang AsahiHelt underbar sushi, brukar vara där ofta! förutom sushi så finns det ett brett utbud av härliga varmrätterna!
Betyg: 32010-11-01, kl 21:08, om Sushibar i ÖrebroFisken, räkorna, rommen och de andra ´toppingarna´ på sushibitarna håller hög kvalité, liksom bitarna av rullar, men snälla: -Sluta pressa ihop risbollarna till sushibitarna i maskin! Riset blir alldeles för kompakt och dominerande och du blir proppmätt av bara riset redan efter 4 bitar. Riset skall vara lagom lätt och i rätt proportion i förhållande till toppingen för att smakupplevelsen ska bli optimal. Annars snabb och god service med bra kundomhändertagande. Fixa riset så får ni en 4:a! :)
Betyg: 42012-08-01, kl 15:28, om Daiichi, Japansk RestaurangAlltid bra sushi, ett ställe jag återkommer till ofta! Goda rullar, fin lax osv. Rekommenderas! Bra kvalité absolut!
Betyg: 42010-11-01, kl 20:13, om Yin Hua SushiJag måste säga att jag alltid har varit nöjd när jag hämtat sushi härifrån, både vid lunch och middagstid. Misosoppan är riktigt god, laxen har fin konsistens och smakar gott, rullarna är fina och goda, riset är bra. Brukar ta liten sushi för 75 kr och man blir mer än mätt. Absolut prisvärt. Kan tillägga att jag är väldigt kräsen på sushi och helst äter ´finsushi´.
Betyg: 52010-11-01, kl 18:56, om SagamiJag äter vegetarisk sushi från Sagami minst en gång i veckan. Sagami är inte ett dugg ojämna utan levererar lika bra Sushi varje gång. Det är alltid trevlig personal som bemöter en och frågar alltid om man vill ha lite extra gari eller soya. Godast är inarin (friterad tofu) ! Priserna är helt okej för mig (äter alltid en sexbitars, kostar 60:- take away) Och maten är alltid snyggt gjord, norin färsk och man får en fin låda för maten.
Betyg: 32010-11-02, kl 19:37, om Sushihuset
Äter här ibland, Ok men kanske inget att ta en omväg för.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42010-11-02, kl 16:55, om Halleluja Sushi
Toppen! Jättegott, fräscht och service ut över det vanliga. Kom 40 min. efter stängning, dom satt och käkade själva men dom vinkade tillbaka oss och fixade käk att ta med, dom beklagade att soppan var slut, så vi erbjöds dricka istället! Snacka om serviceanda!
7 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52010-11-02, kl 16:47, om Sea Street Sushi Bar
antagligen en av sveriges bästa sushibarer! har ätit på många ställen i värden men fan är inte det bäst hemma ändå =) skulle det ginnas en sjätte stjärna skulle ja ge den oxså =)
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52010-11-02, kl 16:40, om Romaes Sushi
Man får vänta en stund, men bitarna var rejält stora med mycket tillbehör och god smak.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-11-22, kl 20:48, om Restaurang Casablanca
Bästa stället i Mark. Alltid go mat och trevlig personal. Vettiga priser och trevlig miljö.
4 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-05-28, kl 07:41, om Restaurang Asahi
Helt underbar sushi, brukar vara där ofta!
2 1 Från Sushikartan.seförutom sushi så finns det ett brett utbud av härliga varmrätterna!
Betyg: 32010-11-01, kl 21:08, om Sushibar i Örebro
Fisken, räkorna, rommen och de andra ´toppingarna´ på sushibitarna håller hög kvalité, liksom bitarna av rullar, men snälla: -Sluta pressa ihop risbollarna till sushibitarna i maskin! Riset blir alldeles för kompakt och dominerande och du blir proppmätt av bara riset redan efter 4 bitar. Riset skall vara lagom lätt och i rätt proportion i förhållande till toppingen för att smakupplevelsen ska bli optimal. Annars snabb och god service med bra kundomhändertagande. Fixa riset så får ni en 4:a! :)
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 42012-08-01, kl 15:28, om Daiichi, Japansk Restaurang
Alltid bra sushi, ett ställe jag återkommer till ofta! Goda rullar, fin lax osv. Rekommenderas! Bra kvalité absolut!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42010-11-01, kl 20:13, om Yin Hua Sushi
Jag måste säga att jag alltid har varit nöjd när jag hämtat sushi härifrån, både vid lunch och middagstid. Misosoppan är riktigt god, laxen har fin konsistens och smakar gott, rullarna är fina och goda, riset är bra. Brukar ta liten sushi för 75 kr och man blir mer än mätt. Absolut prisvärt. Kan tillägga att jag är väldigt kräsen på sushi och helst äter ´finsushi´.
3 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52010-11-01, kl 18:56, om Sagami
Jag äter vegetarisk sushi från Sagami minst en gång i veckan. Sagami är inte ett dugg ojämna utan levererar lika bra Sushi varje gång. Det är alltid trevlig personal som bemöter en och frågar alltid om man vill ha lite extra gari eller soya. Godast är inarin (friterad tofu) ! Priserna är helt okej för mig (äter alltid en sexbitars, kostar 60:- take away) Och maten är alltid snyggt gjord, norin färsk och man får en fin låda för maten.
1 4 Från Sushikartan.se