Välj kartsajt: sushi

Senaste aktiviteter på Sushikartan (sid 1493):

Visar:senaste recensionersenaste sushi-bilder  

  • Betyg: 32011-07-22, kl 16:01, om Nihon SushiNihon - Personalen har satt mycket personlig prägel på inredningen. Det erbjuds bekväma soffor och sushin serveras i stora träskålar med höga kanter. Te står framme i termos för självservering. Alla menyer går att komponera om efter egen preferens.

    Det känns tydligt på sushin att riset till olika bitar är kokat i olika omgångar. Riset är bra i de flesta bitar medan i andra är det för kallt alternativt otillräckligt kokt. Garneringen på sushin smakar genomgående bra. Fisken smakar bra men det finns inte speciellt många olika sorters fisk.

    0 2 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 22011-07-22, kl 15:55, om Sushi Bar NikkoIngen höjdare. Makin satt inte ihop. Funkar som lunchsushi.

    0 1 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 42011-07-22, kl 15:32, om Jasmine SushiJasmin ligger centralt i Laholm (till skillnaden från tågstationen som ligger ca 4 km utanför själva Laholm). Det är en lagom liten restaurang med gemytlig inredning. Personalen är trevlig och hjälpsamma.
    Vi var två som åt och beställde tillsammans en meny som hette ´jasmin sushi´ bestående av bara nigiri. Det var ett bra val då makin inte såg färsk ut utan förvarades i burk.
    Ålen var fantastisk god och blev tillsammans med den fiskiga och fräscha laxen mina favoriter. Fisken var något kall men riset var bra.
    Roligt att se att ett litet ställe som laholm kan leverera sån här kvalitet.

    0 0 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 42011-07-22, kl 14:36, om Sushi Bar Kirinmycket gott, dock rätt dyrt. fin uppläggning.

    1 0 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 32011-07-22, kl 11:32, om Nihon SushiLagom liten restaurnang, inget fancy men gerdigert. Bekväm soffa att sjunka in i och skriva recention.

    Riset var ojämnt, nigin hade lagom varma men lite underkokt ris medans makin var kylskåpskall. Riset var dock bra kryddat. Som vanligt så har man valt att inte lägga wasabi i bitarna, förmodligen för att man är rädd att svenskar inte ska tycka om det.

    Garin var ospännande. Te och vatten ingår.

    Fisken var helt okej och bitarna var lagom stora men den varierande kvaliten gör att jag inte kan ge dem mer än betyget 3.

    0 3 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 52011-07-21, kl 21:21, om Japansk Restaurang AsahiHär har dom bästa gyozan, stora sushibitar och trevlig personal. Fast senast jag var där var väntetiden lite väl lång...
    Annars så är det här min favorit japanska restaurang i sumpan!

    1 0 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 42011-07-21, kl 19:34, om Tokio SushiOj då, inte väntade man sig supergod sushi i Höganäs! Riktigt bra, bättre än många många ställen i Stockholm. Rullen med tempuraräka är riktigt god, likaså Unagin.
    Det som går att anmärka på är att rullarna är lite för stort skurna, svåra att äta och det blir i maffigaste laget.
    Men gå hit, det är väldigt gott!

    0 0 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 12011-07-21, kl 16:15, om Lius Sushi Roslags NäsbyJag blev rätt förvånad och äcklad av mitt första besök på denna, i övrigt centrala resturang. Mannen som tog betalt ´rallarsnöt´ sig nämligen mitt i köket. Okej att vara förkyld men att göra det framför gästerna medan de väntar på maten är ganska låg klass. Matglädjen försvann så att säga.

    Maten i sig var helt okej men svår att njuta av.

    0 3 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 22011-07-21, kl 16:03, om Nihon SushiVår upplevelse var inget vidare (konstigt med tanke på att det enligt denna sida skall vara den bästa i stan), mest berodde det på att riset var alldeles för hårt och föll sönder. Fisken var sådär, en del av pilgrimsmusslan var så seg att jag var tvungen att spotta ut den. Priset var av det dyrare slaget 12 bitar kostade 159:- (om man själv skulle välja bitar), vatten för två tog dom 30 kr för. Lokalen och toaletten är som många skriver fräsch. Ett litet plus även för den goda avokadon. Tråkigt nog en av dom sämre sushiupplevelserna.

    0 0 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 32011-07-21, kl 12:35, om MusashiVar riktigt bra en gång i tiden men det tycker jag inte längre. Bra meny men ganska ospännande ris och lite ´plain´ för min smak. Inredningen är trevlig och det r trevlig personal.

    1 1 Från Sushikartan.se