Betyg: 12011-08-01, kl 09:48, om Atara SushiDetta var den sämsta sushi jag någonsin ätit. Jag beställde 10 bitar varav 4 makirullar skulle vara ´kockens val´. Kocken valde då att enbart ha avocado i de rullarna. De andra rullarna bestod av ris, någon grönsak och crabfish eller räkor som legat i lake. Jag fick alltså inte fisk i en enda rulle och inga nigiribitar. Riset var smaklöst och tillsammans med de andra menlösa ingredienserna smakade det enbart vattnigt i munnen. Misosoppan smakade endast salt. Det var total saknad av respekt för det japanska köket och det är en skam att det är Oskarshamns enda renodlade sushiställe.
Betyg: 32011-08-01, kl 09:18, om sAn Sushi WokPrisvärd lunch. Fisken känns fräsch, trevligt upplagt, fast lite väl lite ingefära. Riset varierade från bit till bit, ett par bitar smakade bränt ris.. Kanske inte det bästa jag har ätit, men som sagt, lunchen för 80 kr är prisvärd.
Betyg: 52011-08-01, kl 09:16, om Yukikos SushiJag har varit stammis på detta ställe sen många många år sen (2004) och detta är den BÄSTA sushistället i Sverige, jag har ätit på många andra ställen överallt i Sverige men det finns inget som ens kommer i närheten av Yukikos. Dessutom TOPPEN service! Om man kommer in 20 minuter innan stängning och ändå får äta i lugn och ro DÅ är det TOPPEN service! Då vi inte bor i Uppsala längre åker vi ändå dit då och då för att äta Sushi, sveriges BÄSTA sushi!
Betyg: 52011-07-31, kl 18:06, om Sushi SvedmyraMycket bra och prisvärd mat. Världens trevligast par som driver restaurangen. Man blir alltid vänligt bemöt där. Tack för att ni finns.
Betyg: 32011-07-31, kl 14:08, om Sushi BarenNära en fyra, men missar den pga det höga priset. Åt 30-bitars, vilket väl var 7 rullar med lax i, 7 laxbitar, 7 räkor och resten ´vita´ (bläckfisk/ljus fisk). Väldigt dålig variation, alla vita bitar hade stark chilisås, övriga bitar var helt standard. Medan bitarna är små (min fru åt 28 bitar, jag 32) så är det mest beroende på att det är lite ris, inte lite fisk. Det är alltså mer delikatess än snålt, passar oss bra. Men som delikatess skulle det varit mer varierat. Miso-soppa ingår inte i 30-bitars, sittplatserna är bara sådär. Men fisken är färsk och all sushi är god.
Betyg: 52011-07-31, kl 07:20, om Ai SushiJag instämmer i att det är den godaste sushin jag ätit. Så många smaksensationer samlade på en och samma tallrik. Dessutom så vackert och Bra priser också..... faktiskt (kolla bilderna).
Betyg: 32011-08-01, kl 09:49, om Asian House
Helt ok sushi för att vara på buffé. Den övriga maten mycket god för att vara ´svensk asisatisk mat´.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 12011-08-01, kl 09:48, om Atara Sushi
Detta var den sämsta sushi jag någonsin ätit. Jag beställde 10 bitar varav 4 makirullar skulle vara ´kockens val´. Kocken valde då att enbart ha avocado i de rullarna. De andra rullarna bestod av ris, någon grönsak och crabfish eller räkor som legat i lake. Jag fick alltså inte fisk i en enda rulle och inga nigiribitar. Riset var smaklöst och tillsammans med de andra menlösa ingredienserna smakade det enbart vattnigt i munnen. Misosoppan smakade endast salt. Det var total saknad av respekt för det japanska köket och det är en skam att det är Oskarshamns enda renodlade sushiställe.
26 14 Från Sushikartan.seBetyg: 32011-08-01, kl 09:18, om sAn Sushi Wok
Prisvärd lunch. Fisken känns fräsch, trevligt upplagt, fast lite väl lite ingefära. Riset varierade från bit till bit, ett par bitar smakade bränt ris.. Kanske inte det bästa jag har ätit, men som sagt, lunchen för 80 kr är prisvärd.
2 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-08-01, kl 09:16, om Yukikos Sushi
Jag har varit stammis på detta ställe sen många många år sen (2004) och detta är den BÄSTA sushistället i Sverige, jag har ätit på många andra ställen överallt i Sverige men det finns inget som ens kommer i närheten av Yukikos. Dessutom TOPPEN service! Om man kommer in 20 minuter innan stängning och ändå får äta i lugn och ro DÅ är det TOPPEN service! Då vi inte bor i Uppsala längre åker vi ändå dit då och då för att äta Sushi, sveriges BÄSTA sushi!
1 2 Från Sushikartan.seBetyg: 42011-08-01, kl 09:09, om China Garden
Trevlig personal. Bra mat. Bra priser. Lite mörka lokaler (för lite fönster).
1 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-07-31, kl 18:06, om Sushi Svedmyra
Mycket bra och prisvärd mat. Världens trevligast par som driver restaurangen. Man blir alltid vänligt bemöt där. Tack för att ni finns.
1 0 Från Sushikartan.seChristoffer :)
Betyg: 12011-07-31, kl 15:29, om Saiko
Tok för dyr sushi. Rekommenderas ej för den snåle typen. 10 bitar för 150kr!!
11 17 Från Sushikartan.seBetyg: 42011-07-31, kl 14:11, om Koufu Sushi
Helt OK sushi och alltid ett väldigt trevligt bemötande! :)
1 3 Från Sushikartan.seBetyg: 32011-07-31, kl 14:08, om Sushi Baren
Nära en fyra, men missar den pga det höga priset.
0 3 Från Sushikartan.seÅt 30-bitars, vilket väl var 7 rullar med lax i, 7 laxbitar, 7 räkor och resten ´vita´ (bläckfisk/ljus fisk). Väldigt dålig variation, alla vita bitar hade stark chilisås, övriga bitar var helt standard.
Medan bitarna är små (min fru åt 28 bitar, jag 32) så är det mest beroende på att det är lite ris, inte lite fisk. Det är alltså mer delikatess än snålt, passar oss bra. Men som delikatess skulle det varit mer varierat.
Miso-soppa ingår inte i 30-bitars, sittplatserna är bara sådär.
Men fisken är färsk och all sushi är god.
Betyg: 52011-07-31, kl 07:20, om Ai Sushi
Jag instämmer i att det är den godaste sushin jag ätit. Så många smaksensationer samlade på en och samma tallrik. Dessutom så vackert och Bra priser också.....
4 1 Från Sushikartan.sefaktiskt (kolla bilderna).