Betyg: 42011-11-11, kl 16:51, om Asahi SushiTrevligt ställe att plocka upp en sushi på vägen hem på! Fräsht, snabbt, trevlig personal. ´Lyx´-menyerna & styckbitarna gör att man kan få det lite mer varierat än standard. Helt OK priser. Mycket bättre än jag förväntade mig av en liten resturang i ett litet centrum, får jag väl säga.
Betyg: 52011-11-10, kl 15:44, om Sushi Bar Minami ÅnäsMåste vara bleand dom bästa i stan, lagom stora bitar, wasabin lagom stark och trevlig personal =)
Betyg: 52011-11-10, kl 08:27, om Ai SushiBättre blir de inte, kommer nog inte behöva prova fler sushiställen i Gbg. Riset milt och vältempererat och fisk av bästa kvalitet. Jag gillar att fisken var lite tjockare skuren än jag är van vid. God miso och trevligt med lök och algsallad vid sidan av bitarna. Bra pris, 85 kr på lunchen för en 12a men de kan vara bra att komma kl 13 istället för kl 12 så man verkligen får en plats.
Betyg: 42011-11-10, kl 08:26, om Kansai Sushi BarHar varit där 3 gånger och lika nöjd varje gång! jag frågade ägaren, och det var han som drivit det hela tiden, så jag förstår inte dom tidigare recensionerna :/ , kanske har han helt enkelt blivit duktigare. det enda negativa e att jag inte blir riktigt mätt på 12 bitars men det e ändå prisvärt o centralt, bra miso.
Betyg: 52011-11-09, kl 22:09, om Chill Out Sushibarhar köpt sushi här två gånger. Mycket gott och mycket fräscht! Riktigt lyxigt tycker jag! Spännande kombinationer och roliga dippar. Gillade dock inte rostat lök på sushi, men det e ju en smaksak, tyckte däremot att det var fint med jordgubbe på:) De har även god miso. Lokalen är lite trång men fräsch. Lite dårligt ljud också, vilket inte hjälps av musik! Mycket, mycket bra sushi!!
Betyg: 12011-11-09, kl 20:54, om Hikari Sushisäämsta sushin jag ätit! stora bitar, tråkig frigolitkartong! rekommenderas verkligen inte, trots att det var ganska billigt. Är det samma ägare egentligen??
Betyg: 52011-11-09, kl 19:26, om SushiKungenMan behöver inte tänka två gånger på var man ska äta sushi ikväll. Råvaror av bästa kvalité, alltid färska och läckra sushi serveras med spännande såser, smakfull inredning på lokalen och jättetrevlig personal! Varmt rekommenderat!
Betyg: 12011-11-09, kl 14:48, om YukaiUruselt. Sushin smakade inget. Måtte va det tråkigaste på länge. Servitrisen skrev inte ner vår beställning så det blev såklart fel. hir kommer jag aldrig gå igen. Dock såg jag några andra som beställde in något brunt pinn-liknande. Kanske det man borde beställt på denna restaurang?
Betyg: 12011-11-09, kl 04:30, om Vasa SushibarSuper DÅLIGT!!! Maki = sega, slemmiga och äckliga. Riset höll inte ihop för fem öre, vi fick sleva i oss bitarna och riset var äckligt.
Betyg: 22011-11-08, kl 22:13, om Happy KitchenTog en tolv-bitars. Inget utöver det vanliga man får på andra sushi-barer. Tråkig variation, endast 4 olika sushi :S Gillar inte philadelphia-osten i suishin, funkar inte tillsammans med soja och wasabi. Känner mig ganska lurad över teet som kostade 78kr för en kanna!!! Vanligt japanskt te som man får på alla andra sushi-barer gratis! Om de hade rimligare priser hade de iaf fått en 3:a
Betyg: 42011-11-11, kl 16:51, om Asahi Sushi
Trevligt ställe att plocka upp en sushi på vägen hem på! Fräsht, snabbt, trevlig personal. ´Lyx´-menyerna & styckbitarna gör att man kan få det lite mer varierat än standard. Helt OK priser. Mycket bättre än jag förväntade mig av en liten resturang i ett litet centrum, får jag väl säga.
2 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-11-10, kl 15:44, om Sushi Bar Minami Ånäs
Måste vara bleand dom bästa i stan, lagom stora bitar, wasabin lagom stark och trevlig personal =)
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-11-10, kl 08:27, om Ai Sushi
Bättre blir de inte,
1 0 Från Sushikartan.sekommer nog inte behöva prova fler sushiställen i Gbg.
Riset milt och vältempererat och fisk av bästa kvalitet. Jag gillar att fisken var lite tjockare skuren än jag är van vid.
God miso och trevligt med lök och algsallad vid sidan av bitarna.
Bra pris, 85 kr på lunchen för en 12a men de kan vara bra att komma kl 13 istället för kl 12 så man verkligen får en plats.
Betyg: 42011-11-10, kl 08:26, om Kansai Sushi Bar
Har varit där 3 gånger och lika nöjd varje gång!
1 0 Från Sushikartan.sejag frågade ägaren, och det var han som drivit det hela tiden, så jag förstår inte dom tidigare recensionerna :/ , kanske har han helt enkelt blivit duktigare.
det enda negativa e att jag inte blir riktigt mätt på 12 bitars men det e ändå prisvärt o centralt, bra miso.
Betyg: 52011-11-09, kl 22:09, om Chill Out Sushibar
har köpt sushi här två gånger. Mycket gott och mycket fräscht! Riktigt lyxigt tycker jag!
1 0 Från Sushikartan.seSpännande kombinationer och roliga dippar. Gillade dock inte rostat lök på sushi, men det e ju en smaksak, tyckte däremot att det var fint med jordgubbe på:)
De har även god miso.
Lokalen är lite trång men fräsch. Lite dårligt ljud också, vilket inte hjälps av musik!
Mycket, mycket bra sushi!!
Betyg: 12011-11-09, kl 20:54, om Hikari Sushi
säämsta sushin jag ätit! stora bitar, tråkig frigolitkartong! rekommenderas verkligen inte, trots att det var ganska billigt. Är det samma ägare egentligen??
2 8 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-11-09, kl 19:26, om SushiKungen
Man behöver inte tänka två gånger på var man ska äta sushi ikväll. Råvaror av bästa kvalité, alltid färska och läckra sushi serveras med spännande såser, smakfull inredning på lokalen och jättetrevlig personal! Varmt rekommenderat!
5 2 Från Sushikartan.seBetyg: 12011-11-09, kl 14:48, om Yukai
Uruselt. Sushin smakade inget. Måtte va det tråkigaste på länge. Servitrisen skrev inte ner vår beställning så det blev såklart fel. hir kommer jag aldrig gå igen. Dock såg jag några andra som beställde in något brunt pinn-liknande. Kanske det man borde beställt på denna restaurang?
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 12011-11-09, kl 04:30, om Vasa Sushibar
Super DÅLIGT!!! Maki = sega, slemmiga och äckliga. Riset höll inte ihop för fem öre, vi fick sleva i oss bitarna och riset var äckligt.
1 4 Från Sushikartan.seBetyg: 22011-11-08, kl 22:13, om Happy Kitchen
Tog en tolv-bitars. Inget utöver det vanliga man får på andra sushi-barer. Tråkig variation, endast 4 olika sushi :S Gillar inte philadelphia-osten i suishin, funkar inte tillsammans med soja och wasabi. Känner mig ganska lurad över teet som kostade 78kr för en kanna!!! Vanligt japanskt te som man får på alla andra sushi-barer gratis! Om de hade rimligare priser hade de iaf fått en 3:a
7 14 Från Sushikartan.se