Välj kartsajt: sushi

Senaste aktiviteter på Sushikartan (sid 1419):

Visar:senaste recensionersenaste sushi-bilder  

  • Betyg: 42011-11-18, kl 13:03, om Asahi SushiTrevligt litet ställe med prisvärd sushi. Köpte 10 bit standardsushi som kändes fräsch och smakade gott, fina bitar med huvudsakligen lax i makin vilket jag upskattar tillskillnad från de annars så ofta förekommande crabfishvarianterna. Misosoppan ingår. Går gärna hit igen!

    3 2 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 52011-11-17, kl 18:20, om Sushi HouseÄn så länge bäst i stan bland vanlig sushi. Absolut bästa riset och stora men goda maki, speciellt insideout med avokado.

    1 0 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 52011-11-17, kl 16:22, om Zen Sushi & TeaEtt av Lunds två bästa ställen att få Sushi på.
    Rent o fräscht. Välsmakande, kan även rekommendera laxen och niku. Deras gomasallad är också bra.
    Varken dyrt eller billigt. Prisvärt helt enkelt.

    5 6 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 42011-11-17, kl 16:15, om Japansk Restaurang TakenakaSushikocken presenterar egna idéer trots att man har valt en meny. Det gillar jag. Stor variation och många goda smaker. Bland annat makrill som var rökt på något vis. Spännande smak, men ingen favorit. Pyttelitet ställe så köa till lunch eller köp med. Hit vill jag igen!

    1 4 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 32011-11-17, kl 15:56, om Khoki SushiJa, tre stjärnor - helt ok. Även om jag väljer sushibitarna från det rullande bandet så uppskattar jag att det fanns både sashimi och tångsallad. Några smårätter var svåra att identifiera därför lät jag bli dem denna gång. Bra fisk, bra ris och trevlig personal. Inte bästa stället i stan, men jag går nog hit igen.

    0 0 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 42011-11-17, kl 09:49, om Sushi CornerDet är helt klart gott det de har, men man får ingen munorgasm.

    0 0 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 22011-11-17, kl 00:46, om ZozakiVar där på lunchen. Jag och min japanska flickvän valde att äta sushin, vilket inte imponerade. Det enda som var bra på den tallriken var riset. Fisken var i princip smaklös, och var dom fått idén att sushi och banan(??) är en bra kombination har jag inte en aning om. Men smaken är ju som baken. :)

    0 8 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 42011-11-17, kl 00:17, om WasabiBra belägen lokal med nära till Centralen, fräsch och luktar inte som de kan göra ibland. Generösa öppettider och en rolig meny att välja från. Trevlig och glad personal, som gör att man känner sig välkommen. Tog 10 min för oss att få sushin, även om vi tog standard sushi och en del andra roliga alternativ. Sushin smakade bra och hade bra bitar, lagom stora. Förstår verkligen inte de med att de skulle vara små bitar. Om jag ska ge några minus, då var det att jag tyckte att mina nigiribitar smakade lite mycket vinäger för min smak. Även lite tråkigt upplagt på tallrikarna som jag såg.

    0 3 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 42011-11-16, kl 16:07, om Sushi BarVästerbottens klart bästa sushi.
    Trevlig personal och mysig restauranglokal i etage.

    0 1 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 42011-11-16, kl 10:39, om Super SushiHerregud va alla klagar på de stora bitarna! Det är ju bättre att gå därifrån mätt och lämna kvar ett bar bitar på tallriken än att gå därifrån hungrig efter att ha ätit alla 10 små bitar. Det är värt!

    3 1 Från Sushikartan.se