Betyg: 52012-11-30, kl 14:23, om sAn Sushi Wokvar där under kvällstid uppläget var väldigt vackert bra tjocklek på fiskarna och väldigt fräscha, riset var smakrikt och mjukt helt klart mitt nya favorit ställe.
Betyg: 52012-11-29, kl 18:37, om Samba SushiTycker inte det finns nåt bättre snabb-sushi-hak i Stockholm just nu. Akki var länge snäppet bättre, men dom sushikockar som var bäst på Akki jobbar numera på Samba. Hattori var också bra, men har tappat stinget. Deras ´Samba Spicy´ är så jävla genial. Detsamma gäller shirashin, förutsatt att man äter på plats.
Betyg: 52012-11-28, kl 19:13, om Brunnsbo SushiGod sushi, som den ska smaka. Om du vill ha varm mat så finns även Yakiniku och Dumplings. God soja (Yamasa) och riktig (stark) wasabi. Pröva även den starka nori-makin om du har vägarna förbi.
Betyg: 52012-11-28, kl 17:17, om HOZE RestaurantMin sambo och jag har besökt Hoze vid två tillfällen. Båda tillfällena har maten varit utsökt, och vi har haft förmånen att sitta vid disken och talat direkt med Jose. Han är väldigt engagerad och kunnig, och beskriver detaljerat varje bit, hur den är tillredd. Han tar sig alltid tid att svara på frågor om stort som smått.
Jag har besökt majoriteten av de sushirestanger med bäst betyg på sushikartan.se i Stockholm och Göteborg och kan säga att Hoze, tillsammans med Westermalms Sushi i Stockholm med marginal är är de bästa jag besökt.
Betyg: 12012-11-30, kl 17:06, om DinSushi
Små bitar, snålar på ingefära, konstigt ris verkade nästan som dom hade använt vanligt Jasmine ris.
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-11-30, kl 16:55, om Sushi Mölndal
Stora bitar, fräscha råvaror och trevlig personal. Inte många sittplatser men mycket trevligt och gott.
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-11-30, kl 14:23, om sAn Sushi Wok
var där under kvällstid uppläget var väldigt vackert bra tjocklek på fiskarna och väldigt fräscha, riset var smakrikt och mjukt helt klart mitt nya favorit ställe.
3 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-11-30, kl 10:06, om Hanamasa Sushi Uppsala
Mycket gott, och väldigt trevlig personal!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-11-29, kl 18:37, om Samba Sushi
Tycker inte det finns nåt bättre snabb-sushi-hak i Stockholm just nu. Akki var länge snäppet bättre, men dom sushikockar som var bäst på Akki jobbar numera på Samba. Hattori var också bra, men har tappat stinget.
0 0 Från Sushikartan.seDeras ´Samba Spicy´ är så jävla genial. Detsamma gäller shirashin, förutsatt att man äter på plats.
Betyg: 52012-11-29, kl 09:36, om Sushi Svedmyra
God sushi , bra pris och trevliga personaler.
1 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-11-28, kl 19:13, om Brunnsbo Sushi
God sushi, som den ska smaka. Om du vill ha varm mat så finns även Yakiniku och Dumplings.
1 0 Från Sushikartan.seGod soja (Yamasa) och riktig (stark) wasabi.
Pröva även den starka nori-makin om du har vägarna förbi.
Betyg: 52012-11-28, kl 17:17, om HOZE Restaurant
Min sambo och jag har besökt Hoze vid två tillfällen. Båda tillfällena har maten varit utsökt, och vi har haft förmånen att sitta vid disken och talat direkt med Jose. Han är väldigt engagerad och kunnig, och beskriver detaljerat varje bit, hur den är tillredd. Han tar sig alltid tid att svara på frågor om stort som smått.
12 4 Från Sushikartan.seJag har besökt majoriteten av de sushirestanger med bäst betyg på sushikartan.se i Stockholm och Göteborg och kan säga att Hoze, tillsammans med Westermalms Sushi i Stockholm med marginal är är de bästa jag besökt.
Betyg: 32012-11-28, kl 15:56, om Manna Koreansk-Japansk Restaurang
Har ätit bättre sushi men helt klart dugligt!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32012-11-28, kl 11:00, om Restaurang Art Sushi
Käkade en 12-bitars lunchsushi. Färsk fisk och bra tempererat ris. Snabb service. Standard.
6 4 Från Sushikartan.se