Betyg: 52012-11-29, kl 18:37, om Samba SushiTycker inte det finns nåt bättre snabb-sushi-hak i Stockholm just nu. Akki var länge snäppet bättre, men dom sushikockar som var bäst på Akki jobbar numera på Samba. Hattori var också bra, men har tappat stinget. Deras ´Samba Spicy´ är så jävla genial. Detsamma gäller shirashin, förutsatt att man äter på plats.
Betyg: 52012-11-28, kl 19:13, om Brunnsbo SushiGod sushi, som den ska smaka. Om du vill ha varm mat så finns även Yakiniku och Dumplings. God soja (Yamasa) och riktig (stark) wasabi. Pröva även den starka nori-makin om du har vägarna förbi.
Betyg: 52012-11-28, kl 17:17, om HOZE RestaurantMin sambo och jag har besökt Hoze vid två tillfällen. Båda tillfällena har maten varit utsökt, och vi har haft förmånen att sitta vid disken och talat direkt med Jose. Han är väldigt engagerad och kunnig, och beskriver detaljerat varje bit, hur den är tillredd. Han tar sig alltid tid att svara på frågor om stort som smått.
Jag har besökt majoriteten av de sushirestanger med bäst betyg på sushikartan.se i Stockholm och Göteborg och kan säga att Hoze, tillsammans med Westermalms Sushi i Stockholm med marginal är är de bästa jag besökt.
Betyg: 42012-11-28, kl 15:43, om Sushibar Ishi OBS! Stället finns inte kvar.Mycket gott, men rätt dyrt för en snabblunch. I kassan meddelade de att stället lägger ner, i dag var sista dagen de hade öppet…?
Tillägg: kollade nu, kocken är tillbaka i Japan. Hav, som drivit stället, ska öppna helt nytt ställe i Hötorgshallen, med svensk kock.
Betyg: 52012-11-29, kl 18:37, om Samba Sushi
Tycker inte det finns nåt bättre snabb-sushi-hak i Stockholm just nu. Akki var länge snäppet bättre, men dom sushikockar som var bäst på Akki jobbar numera på Samba. Hattori var också bra, men har tappat stinget.
0 0 Från Sushikartan.seDeras ´Samba Spicy´ är så jävla genial. Detsamma gäller shirashin, förutsatt att man äter på plats.
Betyg: 52012-11-29, kl 09:36, om Sushi Svedmyra
God sushi , bra pris och trevliga personaler.
1 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-11-28, kl 19:13, om Brunnsbo Sushi
God sushi, som den ska smaka. Om du vill ha varm mat så finns även Yakiniku och Dumplings.
1 0 Från Sushikartan.seGod soja (Yamasa) och riktig (stark) wasabi.
Pröva även den starka nori-makin om du har vägarna förbi.
Betyg: 52012-11-28, kl 17:17, om HOZE Restaurant
Min sambo och jag har besökt Hoze vid två tillfällen. Båda tillfällena har maten varit utsökt, och vi har haft förmånen att sitta vid disken och talat direkt med Jose. Han är väldigt engagerad och kunnig, och beskriver detaljerat varje bit, hur den är tillredd. Han tar sig alltid tid att svara på frågor om stort som smått.
12 4 Från Sushikartan.seJag har besökt majoriteten av de sushirestanger med bäst betyg på sushikartan.se i Stockholm och Göteborg och kan säga att Hoze, tillsammans med Westermalms Sushi i Stockholm med marginal är är de bästa jag besökt.
Betyg: 32012-11-28, kl 15:56, om Manna Koreansk-Japansk Restaurang
Har ätit bättre sushi men helt klart dugligt!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32012-11-28, kl 11:00, om Restaurang Art Sushi
Käkade en 12-bitars lunchsushi. Färsk fisk och bra tempererat ris. Snabb service. Standard.
6 4 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-11-27, kl 23:35, om Asienköket
Stora goda sushibitar med bästa kvalite!
4 13 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-11-27, kl 18:28, om Partille Sushi
Fräscht , gott , bra priser och mycket trevlig personal!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42012-11-28, kl 15:43, om Sushibar Ishi OBS! Stället finns inte kvar.
Mycket gott, men rätt dyrt för en snabblunch. I kassan meddelade de att stället lägger ner, i dag var sista dagen de hade öppet…?
2 0 Från Sushikartan.seTillägg: kollade nu, kocken är tillbaka i Japan. Hav, som drivit stället, ska öppna helt nytt ställe i Hötorgshallen, med svensk kock.
Betyg: 32012-11-27, kl 13:33, om Daiwo Sushi
Helt ok lokal sushi men inget jag skulle resa över hela stan för. Bra dumplings
0 0 Från Sushikartan.se