Betyg: 32012-12-20, kl 12:09, om Samurai SushibarRiktigt god miso. Fräsch sushi, normalstora bitar. Gott och prisvärt. Kan tänka mig äta här nästa gång i Jönköping också även om de inte når upp till de allra bästa.
Betyg: 52012-12-20, kl 10:08, om East RestaurangÅt det asiatiska julbordet på East. Sushi och sashimin är bland det godaste jag ätit. Resten av julborden var mindre intressant, men fisken var alltså otroligt bra! Personalen var helt okej, lokalen något tight.
Betyg: 52012-12-19, kl 23:23, om Naam SushiVäldigt bra sushi-restaurang och kaffeshop med smakfullt utbud och mer mat än sushi serveras av mycket trevlig personal. Ligger väldigt fint vid torget intill biograferna i Filmhuset Facklan.
Betyg: 22012-12-19, kl 19:50, om Upstairs BarÅt en tolvbitars nigiri/maki som var något oortodox för min smak. Alla nigiri hade någon liten droppe sås på sig och barbeque-varianten var ingen höjdare. Biff-nigirin var ganska svårtuggad även för mig som inte brukar klaga på storleken på bitarna. Makin var inte heller någon höjdare. Fungerar kanske för den som är ute efter fusion-sushi, men jag hade blivit gladare av något mer ordinärt.
Betyg: 52012-12-19, kl 16:46, om Hatoba SushiÖverraskande proffsigt med tanke på sushiställets plats. Den vegetariska sushin med algsallad oppepå var helt perfekt! Här kommer jag äta igen.
Betyg: 52012-12-19, kl 14:12, om Kyoto SushiDet grämer mig lite att jag inte bor i Helsingborg, för detta minns jag som stället med den godaste sushin jag någonsin har ätit. Otroligt färsk och fräsch fisk och riset smakade gott och hade perfekt konsistens. Tummen upp!!!
Betyg: 52012-12-18, kl 22:42, om Meolina SushiGott och fräsch sushi ! . En annorlunda sushi med smaker som mango chilli marinerad lax nigri och meolina rolls är ett måste . varmrätter som kimchi grytan är hot hot . Rekommenderas !
Betyg: 52012-12-20, kl 16:39, om Kohai Sushibar
Bästa och mest prisvärda sushin i Malmö helt klart!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32012-12-20, kl 12:09, om Samurai Sushibar
Riktigt god miso. Fräsch sushi, normalstora bitar. Gott och prisvärt. Kan tänka mig äta här nästa gång i Jönköping också även om de inte når upp till de allra bästa.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-12-20, kl 10:34, om Meolina Sushi
Fantastisk gode supper og meget hyggelig service :-) Rekommenderas!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-12-20, kl 10:08, om East Restaurang
Åt det asiatiska julbordet på East. Sushi och sashimin är bland det godaste jag ätit. Resten av julborden var mindre intressant, men fisken var alltså otroligt bra! Personalen var helt okej, lokalen något tight.
1 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-12-19, kl 23:23, om Naam Sushi
Väldigt bra sushi-restaurang och kaffeshop med smakfullt utbud och mer mat än sushi serveras av mycket trevlig personal. Ligger väldigt fint vid torget intill biograferna i Filmhuset Facklan.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 22012-12-19, kl 19:50, om Upstairs Bar
Åt en tolvbitars nigiri/maki som var något oortodox för min smak. Alla nigiri hade någon liten droppe sås på sig och barbeque-varianten var ingen höjdare. Biff-nigirin var ganska svårtuggad även för mig som inte brukar klaga på storleken på bitarna. Makin var inte heller någon höjdare. Fungerar kanske för den som är ute efter fusion-sushi, men jag hade blivit gladare av något mer ordinärt.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-12-19, kl 17:20, om Meolina Sushi
God sushi, jättesnabb service , fantastisk sushi, jag vill kommer tillbaka
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-12-19, kl 16:46, om Hatoba Sushi
Överraskande proffsigt med tanke på sushiställets plats. Den vegetariska sushin med algsallad oppepå var helt perfekt! Här kommer jag äta igen.
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-12-19, kl 14:12, om Kyoto Sushi
Det grämer mig lite att jag inte bor i Helsingborg, för detta minns jag som stället med den godaste sushin jag någonsin har ätit. Otroligt färsk och fräsch fisk och riset smakade gott och hade perfekt konsistens. Tummen upp!!!
6 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-12-18, kl 22:42, om Meolina Sushi
Gott och fräsch sushi ! . En annorlunda sushi med smaker som mango chilli marinerad lax nigri och meolina rolls är ett måste . varmrätter som kimchi grytan är hot hot . Rekommenderas !
0 0 Från Sushikartan.se