Betyg: 32013-01-26, kl 14:50, om Aisha Okinawa SushiOkinawa Sushi - lokalen är trång och känns lite stökig. Det hade gjort sig bättre med ett större rum eller färre stolar.
Sushibitarna är ganska stora och har tjockt med fisk. Riset är okryddat och fisken har inte heller så mycket smak. Teet hade mått bra av lite kraftigare smak. Kanske hade det behövt dra längre eller så har det använts för lite teblad.
Betyg: 12013-01-26, kl 14:35, om Sushi Bar NikoSushi Bar Niko - inredningen är oinspirerande och känns ihopkastad. Det ohygieniskt att samma person som hanterar kassan även tillreder sushin. Detta gäller synnerhet ifall denna person dessutom behöver gå ut på rökpauser under sitt arbetspass.
Upplägget var slarvigt och bitarna onödigt stora. Laxen smakade citron av någon konstig anledningen. Teet saknade smak och garin var slemmig.
Betyg: 32013-01-26, kl 14:21, om Sushi KingSushi King - det finns bekväma bänkar och stolar. Det är bra utsikt över gatan genom fönstret vilket passar en lungn dag.
Sushibitarna är nästan avskräckande stora. Smakmässigt är det dock inget större problem. Garin som serveras till är smakrik. Tyvärr är teet blaskigt och tråkigt.
Betyg: 42013-01-26, kl 14:11, om Sushi Bar Sen SeiSushi Bar Sen Sei - charmigt ställe med simplistisk inredning. Det handskrivna lapparna ger en personlig prägel och det är en lugn miljö.
Miso-soppan serveras med musslor och sushin serveras med riklig wasabi. Det finns smakrikt grönt te vilket uppskattas. Riset är riktigt gott och bra smaksatt. Fisken passar bra till riset.
Betyg: 12013-01-26, kl 13:58, om Sushi LoversDetta är riktat mot Sushilovers Kupolen Riset är överkokt, wasabin är inte ens äkta och fisken känns allmänt ofräsch. Vissa gånger är rullarna små, vissa gånger är dom stora, ibland är laxbitarna så stora så att man nästan kan rulla den runt hela riset, ibland är laxbitarna så tjocka så de kan misstas för en rå fläskbit. Tyvärr är inte kvalitén på sushin i Borlänge bra någonstans men detta tar tamejfan priset. Personalen är inte serviceinriktad för fem öre och ser ut att ha generellt dålig personhygien , inget som direkt gör en mer sugen på sushin. Gör om gör rätt
Betyg: 22013-01-26, kl 13:35, om Mushi SushiInte det bästa Malmö har att erbjuda, men inte lika hemskt (iaf för oss) som vissa andra recensenter har upplevt. Sushin är definitivt av amatörstandard, enorma makirullar och minimala nigiribitar, inte särskilt fint uppskuren lax, etc. Dessutom måste jag ifrågasätta valet att ha morötter och gurka som makifyllning...? Vårt ris var åtminstone normalt, så varken gummi/sönderkokt den här gången.
Till deras fördel är de ju relativt billiga, så är man sushisugen och på en strikt budget kan det ju vara ngt att fundera på. Men annars finns det nog inte mycket som lockar till ett återbesök.
Betyg: 42013-01-26, kl 11:21, om HOZE RestaurantDålig och rörig hemsida! Tänkte boka för 15 pers. Vad finns och priser på det? Man ska inte behöva ringa för dessa enkla uppgifter! Säkert underbar sushi! kram på er!
Betyg: 32013-01-25, kl 19:09, om Sushi Latinonär jag beställde sa jag nr 57 (för 1-2st pers) - jag fick bara 56 - för 1st person... typiskt, o orkade inte repetera mig hehe
Ang. maten så var den ´OK´, slarvigt skuret tyvärr
Betyg: 32013-01-26, kl 14:50, om Aisha Okinawa Sushi
Okinawa Sushi - lokalen är trång och känns lite stökig. Det hade gjort sig bättre med ett större rum eller färre stolar.
1 4 Från Sushikartan.seSushibitarna är ganska stora och har tjockt med fisk. Riset är okryddat och fisken har inte heller så mycket smak. Teet hade mått bra av lite kraftigare smak. Kanske hade det behövt dra längre eller så har det använts för lite teblad.
Betyg: 12013-01-26, kl 14:35, om Sushi Bar Niko
Sushi Bar Niko - inredningen är oinspirerande och känns ihopkastad. Det ohygieniskt att samma person som hanterar kassan även tillreder sushin. Detta gäller synnerhet ifall denna person dessutom behöver gå ut på rökpauser under sitt arbetspass.
1 1 Från Sushikartan.seUpplägget var slarvigt och bitarna onödigt stora. Laxen smakade citron av någon konstig anledningen. Teet saknade smak och garin var slemmig.
Övrigt: Har öppet på nyårsdagen.
Betyg: 32013-01-26, kl 14:21, om Sushi King
Sushi King - det finns bekväma bänkar och stolar. Det är bra utsikt över gatan genom fönstret vilket passar en lungn dag.
0 0 Från Sushikartan.seSushibitarna är nästan avskräckande stora. Smakmässigt är det dock inget större problem. Garin som serveras till är smakrik. Tyvärr är teet blaskigt och tråkigt.
Övrigt: Har öppet på nyårsdagen.
Betyg: 42013-01-26, kl 14:11, om Sushi Bar Sen Sei
Sushi Bar Sen Sei - charmigt ställe med simplistisk inredning. Det handskrivna lapparna ger en personlig prägel och det är en lugn miljö.
0 0 Från Sushikartan.seMiso-soppan serveras med musslor och sushin serveras med riklig wasabi. Det finns smakrikt grönt te vilket uppskattas. Riset är riktigt gott och bra smaksatt. Fisken passar bra till riset.
Betyg: 12013-01-26, kl 13:58, om Sushi Lovers
Detta är riktat mot Sushilovers Kupolen Riset är överkokt, wasabin är inte ens äkta och fisken känns allmänt ofräsch. Vissa gånger är rullarna små, vissa gånger är dom stora, ibland är laxbitarna så stora så att man nästan kan rulla den runt hela riset, ibland är laxbitarna så tjocka så de kan misstas för en rå fläskbit. Tyvärr är inte kvalitén på sushin i Borlänge bra någonstans men detta tar tamejfan priset. Personalen är inte serviceinriktad för fem öre och ser ut att ha generellt dålig personhygien , inget som direkt gör en mer sugen på sushin. Gör om gör rätt
3 0 Från Sushikartan.seBetyg: 22013-01-26, kl 13:35, om Mushi Sushi
Inte det bästa Malmö har att erbjuda, men inte lika hemskt (iaf för oss) som vissa andra recensenter har upplevt. Sushin är definitivt av amatörstandard, enorma makirullar och minimala nigiribitar, inte särskilt fint uppskuren lax, etc. Dessutom måste jag ifrågasätta valet att ha morötter och gurka som makifyllning...? Vårt ris var åtminstone normalt, så varken gummi/sönderkokt den här gången.
2 1 Från Sushikartan.seTill deras fördel är de ju relativt billiga, så är man sushisugen och på en strikt budget kan det ju vara ngt att fundera på. Men annars finns det nog inte mycket som lockar till ett återbesök.
Betyg: 32013-01-26, kl 12:41, om Take A Sushi
Helt okej sushi varken mer eller mindre, bra service.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42013-01-26, kl 11:21, om HOZE Restaurant
Dålig och rörig hemsida!
0 0 Från Sushikartan.seTänkte boka för 15 pers.
Vad finns och priser på det?
Man ska inte behöva ringa för dessa enkla uppgifter!
Säkert underbar sushi! kram på er!
Betyg: 52013-01-25, kl 20:35, om Fuji Sushi
Supergoda bitar, perfekt konsistens.
4 2 Från Sushikartan.sePersonalen trevlig. Lokalen charmig.
Betyg: 32013-01-25, kl 19:09, om Sushi Latino
när jag beställde sa jag nr 57 (för 1-2st pers) - jag fick bara 56 - för 1st person... typiskt, o orkade inte repetera mig hehe
1 6 Från Sushikartan.seAng. maten så var den ´OK´, slarvigt skuret tyvärr