Betyg: 42008-06-22, kl 17:02, om Kontoret Bar och MatsalMycket god sushi, varierar lite beroende på vilken kock. Lunch sushin är väidigt bra värde för pengarna. Också annan god mat både till lunch och middag. Mycket trevlig personal!
Betyg: 42008-06-22, kl 16:14, om Sushi Bar HirosHåller med tidigare beskrivningar om för mycket och för hårt packat ris. Samtidigt har jag svårare för sushi där riset är för dåligt tilltaget samt för löst packat, så jag föredrar ändå det här framför exempelvis sushin på lilla Pong. Sedan är fiskbitarna, exempelvis laxen också väl tilltagna (förstår inte en tidigare kommentar om millimetertunn fisk - jag har köpt från Sushi Bar Hiros under de senaste fem åren och har aldrig råkat ut för tunna fiskbitar, snarare tvärtom). Sushi Bar Hiros är, för mig: mycket mat, fräsch fisk, snabb service (om än väl distanserad), bra priser. Bra vardagssushi!
Betyg: 52008-06-22, kl 12:18, om Futomaki SushibarCentralt i Borås ligger denna restaurang med ett stort utbud av sushi. Vacker inredning som går igen i
Betyg: 42008-06-22, kl 12:05, om OkonomiSom icke-fisk-ätare kan jag varmt rekommendera Okonomis sushibar och deras vegetariska meny. Supergoda rullar, kantade med sesamfrön, perfekt tofu och stora avokadrullar gjorde min dag! I menyn ingick även rättiksrullar som jag hoppade över. Min pojkvän, som åt en stor sushi tyckte att det var minst lika gott som jag och uppmärksammade också att hans bitar var stora = plus i kanten. Lokalen är liten men helt ok, vägs upp av väldigt trevlig och ´äkta´ personal.
Betyg: 32008-06-22, kl 10:02, om New TokyoTrist och tråkig kvarters-sushi. Funkar säkert som take-away för folk som bor i området men knappast mer än så. Finns några bord utanför nu på sommaren så om man inte har något emot att sitta några meter från ringvägen kan man sitta där. Det är med nöd och näppe som New Tokyo får godkänt av mig,
Betyg: 42008-06-22, kl 17:02, om Kontoret Bar och Matsal
Mycket god sushi, varierar lite beroende på vilken kock. Lunch sushin är väidigt bra värde för pengarna. Också annan god mat både till lunch och middag. Mycket trevlig personal!
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52008-06-22, kl 16:57, om Samba Sushi
Mycket god sushi och tjusigt presenterat med små detaljer! Rekommenderas!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52008-06-22, kl 16:45, om Sakura Sushi
Bästa sushin jag någonsin ätit! perfekta bitar, och underbart gullig personal!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42008-06-22, kl 16:14, om Sushi Bar Hiros
Håller med tidigare beskrivningar om för mycket och för hårt packat ris. Samtidigt har jag svårare för sushi där riset är för dåligt tilltaget samt för löst packat, så jag föredrar ändå det här framför exempelvis sushin på lilla Pong. Sedan är fiskbitarna, exempelvis laxen också väl tilltagna (förstår inte en tidigare kommentar om millimetertunn fisk - jag har köpt från Sushi Bar Hiros under de senaste fem åren och har aldrig råkat ut för tunna fiskbitar, snarare tvärtom). Sushi Bar Hiros är, för mig: mycket mat, fräsch fisk, snabb service (om än väl distanserad), bra priser. Bra vardagssushi!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52008-06-22, kl 13:22, om Sushibaren
Sushibaren har även öppnat en restaurang i Höllviken, super god Sushi!!!
0 3 Från Sushikartan.seBetyg: 52008-06-22, kl 12:18, om Futomaki Sushibar
Centralt i Borås ligger denna restaurang med ett stort utbud av sushi. Vacker inredning som går igen i
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52008-06-22, kl 12:07, om Futomaki Sushibar
Va ska man börja? Bästa e att man själv besöka Futomaki!
0 0 Från Sushikartan.seKanon!
Betyg: 42008-06-22, kl 12:05, om Okonomi
Som icke-fisk-ätare kan jag varmt rekommendera Okonomis sushibar och deras vegetariska meny.
0 0 Från Sushikartan.seSupergoda rullar, kantade med sesamfrön, perfekt tofu och stora avokadrullar gjorde min dag! I menyn ingick även rättiksrullar som jag hoppade över.
Min pojkvän, som åt en stor sushi tyckte att det var minst lika gott som jag och uppmärksammade också att hans bitar var stora = plus i kanten.
Lokalen är liten men helt ok, vägs upp av väldigt trevlig och ´äkta´ personal.
Betyg: 52008-06-22, kl 11:56, om Kikko
Lugnt, väldigt läcker mat som smakar fantastiskt och ser fantastiskt ut, kanonbra service.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32008-06-22, kl 10:02, om New Tokyo
Trist och tråkig kvarters-sushi. Funkar säkert som take-away för folk som bor i området men knappast mer än så. Finns några bord utanför nu på sommaren så om man inte har något emot att sitta några meter från ringvägen kan man sitta där. Det är med nöd och näppe som New Tokyo får godkänt av mig,
0 0 Från Sushikartan.se