Betyg: 52008-09-12, kl 20:06, om Shimadas SushiakademiVilken fantastisk matupplevelse!
Jag och min bästa vännina skulle träffas och äta lunch ute i det gröna. Vi valde Japansk mat på restaurangen Shimadas. Mamis sushisallad fick det bli för det lät lite spännande. Som vi njöt den gången. Det var en perfekt picknick mat. Maten var utsökt god, vacker och känndes både välgjord och lyxig. Ägarinnan är förresten en mycket trevlig person! Hit kommer jag att gå fler gånger!
Betyg: 42008-09-12, kl 18:58, om Sushi OsakaJämn kvalitet, bra priser för hög kvalitet. Hämtar ofta, lokalen är lagom kul. Sushin har aldrig varit annat än bra, perfekt storlek på sushin.
Betyg: 32008-09-12, kl 18:35, om Sushi House EnebybergVäldigt god sushi men de glömmer alltid bort om man ber och extra soja eller att jag vill ha vegetariskt. Det låter inte så jobbigt men när man kommer hem efter en lång dag på jobbet och inte orkar laga mat och tänker unna sig lite är det rätt jobbigt att gå tillbaks hela biten hungrig som fan och klaga och vänta och så ska man ha ny och så glömmer förstås själv bort att be om extra soja. De ger alltid för få sojapåsar. Men, som sagt, sushin är väldigt god!
Betyg: 52008-09-12, kl 16:45, om Ichiban sushibarAbsolut -> Superb sushi med raffinerade smaker och vackert utseende! Trevlig och professionell personal.
Betyg: 32008-09-12, kl 14:21, om Sushi EriksbergNästa gång får det nog bara bli laxbitar om det ska bli ett återbesök för dessa var i trakterna av femmor, däremot var resten inte alls lika roligt. Blaskig miso, insideouten var hemsk med nån majnäsbaserad(?) röra i (något som f.ö. verkar finnas på många ställen i Götborg, sluta med vansinnet) och övriga bitar lite anonyma. Inte dåliga, men inte heller något märkvärdigt som man längtar till att äta igen.
Betyg: 52008-09-12, kl 10:19, om Haimåste säga att Hais nya meny är gudomlig! Bästa RESTURANGEN inte bara sushiplace i hela malmö man kan ta dit alla man känner de har nått för alla smaker. trevlig inredning personalen servicen e bra snabb och trevlig. Dessutom är maten god och hamnar snabbt på bordet. its like a little pice of new york right hare in malmoe. LOVE IT!
Betyg: 52008-09-13, kl 05:50, om Onaka
Onaka, Stockholms bästa sushi (och jag menar det),
0 0 Från Sushikartan.seMishi var har du tagit vägen? Är det någon som vet om han flyttat eller bara lagt ner verksamheten? Vi saknar dig Mishi.......
Stefan
Betyg: 52008-09-12, kl 20:06, om Shimadas Sushiakademi
Vilken fantastisk matupplevelse!
1 0 Från Sushikartan.seJag och min bästa vännina skulle träffas och äta lunch ute i det gröna. Vi valde Japansk mat på restaurangen Shimadas. Mamis sushisallad fick det bli för det lät lite spännande. Som vi njöt den gången. Det var en perfekt picknick mat. Maten var utsökt god, vacker och känndes både välgjord och lyxig. Ägarinnan är förresten en mycket trevlig person! Hit kommer jag att gå fler gånger!
Betyg: 42008-09-12, kl 18:58, om Sushi Osaka
Jämn kvalitet, bra priser för hög kvalitet. Hämtar ofta, lokalen är lagom kul. Sushin har aldrig varit annat än bra, perfekt storlek på sushin.
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32008-09-12, kl 18:35, om Sushi House Enebyberg
Väldigt god sushi men de glömmer alltid bort om man ber och extra soja eller att jag vill ha vegetariskt. Det låter inte så jobbigt men när man kommer hem efter en lång dag på jobbet och inte orkar laga mat och tänker unna sig lite är det rätt jobbigt att gå tillbaks hela biten hungrig som fan och klaga och vänta och så ska man ha ny och så glömmer förstås själv bort att be om extra soja. De ger alltid för få sojapåsar.
1 5 Från Sushikartan.seMen, som sagt, sushin är väldigt god!
Betyg: 52008-09-12, kl 16:45, om Ichiban sushibar
Absolut ->
0 0 Från Sushikartan.seSuperb sushi med raffinerade smaker och vackert utseende! Trevlig och professionell personal.
Betyg: 32008-09-12, kl 14:21, om Sushi Eriksberg
Nästa gång får det nog bara bli laxbitar om det ska bli ett återbesök för dessa var i trakterna av femmor, däremot var resten inte alls lika roligt. Blaskig miso, insideouten var hemsk med nån majnäsbaserad(?) röra i (något som f.ö. verkar finnas på många ställen i Götborg, sluta med vansinnet) och övriga bitar lite anonyma. Inte dåliga, men inte heller något märkvärdigt som man längtar till att äta igen.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52008-09-12, kl 11:02, om Wasabi
Mysig miljö, jättegod sushi, japansk öl och bra betjäning. Vad mer kan man begära?!
0 2 Från Sushikartan.seBetyg: 52008-09-12, kl 10:19, om Hai
måste säga att Hais nya meny är gudomlig! Bästa RESTURANGEN inte bara sushiplace i hela malmö man kan ta dit alla man känner de har nått för alla smaker. trevlig inredning personalen servicen e bra snabb och trevlig. Dessutom är maten god och hamnar snabbt på bordet. its like a little pice of new york right hare in malmoe. LOVE IT!
0 6 Från Sushikartan.seBetyg: 52008-09-11, kl 20:57, om Yukikos Sushi
Så gott! Så personligt! Så här ska sushi smaka. Lite stora säger någon. Bit då av, säger vi andra.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32008-09-11, kl 20:31, om Kama Sushi
Helt okej sushi, bra ris och bra fisk. Inget dock som sätter dem på kartan så att säga :)
0 0 Från Sushikartan.se