Betyg: 22009-04-07, kl 07:07, om Sushi YutakaDet går väldans fort att få sushi här...alldeles för fort. Sushin är nämligen redan förberedd. Bara att lägga opp på en tallrik och servera när kunder knallar in. Nigirisarna funkar med nöd å näppe, men makirullarna är hemska. Bättre än så här måste det vara för att få godkänt.
Betyg: 42009-04-07, kl 06:54, om Sushi - Lunch servering takeawayMycket god sushi med en fruktansvärt hög omsättning lunchtid, men också stor och effektiv personal som gör väntetiden ok även när halva sjukhusets personal skall äta där vid lunchtid. Vid lunch är platserna oftast upptagna. Enda anledningen att jag inte ger en femma är det något återhållna utbudet av olika sushibitar.
Betyg: 32009-04-06, kl 06:52, om Naam SushiAbsolut köpvärd Sushi. Prisättningen något hög. Köpte största menyn och alla maki var likadana vilket var tråkigt i längden(nej, jag åt inte alla själv :)). Nigirin hade en något tarmliknande form vilket dock man slutade tänka på när man kände den goda smaken. Stället var fräscht och bemötandet OK. På gränsen till 4, men priset i kombination med det tråkiga maki urvalet gjorde att betyget inte blir högre.
Betyg: 52009-04-05, kl 23:04, om N3 Västra HamnenTrodde jag hade ätit sushi tidigare men sen var jag på N3. Wow, kommer aldrig kunna äta sushi någon annan stans. En helt annan liga än dom andra ´snabb mats´ sushi restauranger runt om i Malmö. Vi kommer igen :=)
Betyg: 22009-04-05, kl 19:30, om Nilsson SushiLokalen är trång och de färdigskurna fiskbitarna ser ut att ha legat framme länge. Menyerna är färgglada och avbildar de bitar man kan förvänta sig. Man får dock ta bilderna med en nya salt eftersom oanonserade avvikelser förekommer.
Riset jag serverades var uppenbarligen sönderkokt och inte alls smaksatt. På samtliga bitar var riset väldigt hårt packat vilket gjorde bitarna ganska sega och onaturliga att bita i.
Övrigt: Jag upplevde något som påminnde om matförgifting ca 6 timmar efter besöket. Jag har valt att inte väga in detta i betyget eftersom det inte går att specifikt härleda.
Betyg: 52009-04-05, kl 13:25, om My Sushi1:a klassig sushi! Hög kvalité på råvarorna (färskare fisk är svårt att hitta i stan)och dom lyckas verkligen med riset. Bra priser och duktig personal. Förvånas över de negativa recensionerna ovan, otur? Jag rekomenderar varmt ett besök hos my sushi!
Betyg: 22009-04-07, kl 07:07, om Sushi Yutaka
Det går väldans fort att få sushi här...alldeles för fort. Sushin är nämligen redan förberedd. Bara att lägga opp på en tallrik och servera när kunder knallar in. Nigirisarna funkar med nöd å näppe, men makirullarna är hemska. Bättre än så här måste det vara för att få godkänt.
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42009-04-07, kl 06:54, om Sushi - Lunch servering takeaway
Mycket god sushi med en fruktansvärt hög omsättning lunchtid, men också stor och effektiv personal som gör väntetiden ok även när halva sjukhusets personal skall äta där vid lunchtid. Vid lunch är platserna oftast upptagna.
0 0 Från Sushikartan.seEnda anledningen att jag inte ger en femma är det något återhållna utbudet av olika sushibitar.
Betyg: 22009-04-06, kl 10:44, om Lius Sushi
De varma rätterna är total katastrof. Uppvärmt sushiris med mikrotinad yakiniku är riktigt snuskigt. Usch.
1 2 Från Sushikartan.seSushin är inte mycket bättre. Grötigt ris och jolmig fisk.
Betyg: 22009-04-06, kl 10:43, om Sushi Bar
De varma rätterna är total katastrof. Uppvärmt sushiris med mikrotinad yakiniku är riktigt snuskigt. Usch.
0 0 Från Sushikartan.seSushin är inte mycket bättre. Grötigt ris och jolmig fisk.
Betyg: 52009-04-06, kl 10:39, om Ichi Ban Sushi Bar
Verkligen toppen ställe som vegetarian. Annars inte så spektakulärt.
0 0 Från Sushikartan.seÅt mycket här under mina gröna dagar.
Betyg: 12009-04-06, kl 10:28, om Sandai Me Kato
Fick dålig/rutten pilgrimsmussla. Otroligt äckligt upplevelse som förstörde min lunch totalt.
1 0 Från Sushikartan.seDetta var måndagen den 6 april. Troligtvis har den legat sen veckan innan.
Kommer inte gå tillbaka.
Betyg: 32009-04-06, kl 06:52, om Naam Sushi
Absolut köpvärd Sushi. Prisättningen något hög. Köpte största menyn och alla maki var likadana vilket var tråkigt i längden(nej, jag åt inte alla själv :)). Nigirin hade en något tarmliknande form vilket dock man slutade tänka på när man kände den goda smaken. Stället var fräscht och bemötandet OK.
1 0 Från Sushikartan.sePå gränsen till 4, men priset i kombination med det tråkiga maki urvalet gjorde att betyget inte blir högre.
Betyg: 52009-04-05, kl 23:04, om N3 Västra Hamnen
Trodde jag hade ätit sushi tidigare men sen var jag på N3. Wow, kommer aldrig kunna äta sushi någon annan stans. En helt annan liga än dom andra ´snabb mats´ sushi restauranger runt om i Malmö. Vi kommer igen :=)
4 4 Från Sushikartan.seBetyg: 22009-04-05, kl 19:30, om Nilsson Sushi
Lokalen är trång och de färdigskurna fiskbitarna ser ut att ha legat framme länge. Menyerna är färgglada och avbildar de bitar man kan förvänta sig. Man får dock ta bilderna med en nya salt eftersom oanonserade avvikelser förekommer.
1 1 Från Sushikartan.seRiset jag serverades var uppenbarligen sönderkokt och inte alls smaksatt. På samtliga bitar var riset väldigt hårt packat vilket gjorde bitarna ganska sega och onaturliga att bita i.
Övrigt: Jag upplevde något som påminnde om matförgifting ca 6 timmar efter besöket. Jag har valt att inte väga in detta i betyget eftersom det inte går att specifikt härleda.
Betyg: 52009-04-05, kl 13:25, om My Sushi
1:a klassig sushi! Hög kvalité på råvarorna (färskare fisk är svårt att hitta i stan)och dom lyckas verkligen med riset. Bra priser och duktig personal.
3 7 Från Sushikartan.seFörvånas över de negativa recensionerna ovan, otur? Jag rekomenderar varmt ett besök hos my sushi!