Betyg: 52011-06-06, kl 20:51, om Westermalms SushiMycket god misosoppa, god sushi och edamame, personalen var väldigt trevlig och det var en fin liten ren lokal. Det var dessutom mycket prisvärt, men de borde ha godare te. Av de sushiställen jag ätit på i Sverige slås den bara av Rå Epok i Lund.
Betyg: 32011-05-30, kl 14:16, om Sushi HouseEn del bitar smakade för mkt fisk, dvs inte tillräckligt fräsch. Tonfisken hade för mkt senor och var helt smaklöst. Nigiri saknade wasabi (pepparot) under fisken. Har märkt att det är fler ställen som gör så. Tycker det r synd då wasabi höjer smaken på bla. laxen otroligt. Riset var OK konsistens, luktade lite för mkt vinäger men var ganska smaklös annars. Goma wakamen som man fick vid sidan av saknade färskt wakame. Flera nigirin hade för små fiskbitar, tex tonfisk och escolar. ´Större variation´ som någon skrivit består av ål, escolar och tioarmad-bläckfisk. Svag trea.
Betyg: 52011-05-22, kl 09:46, om Sushi HouseJag jobbar på Café Nicolina och äter jag inte där så äter jag sushi! Sushi house har tagit sushin till en helt ny nivå, man får fräsch- och mycket fisk för pengarna. Riset är exakt som man vill ha den, deras upplägg är snyggt och dem har bra med fantasi, nya goda bitar utöver det vanliga.
Betyg: 32011-05-22, kl 07:05, om SamuraiVill utfärda en kort varning. Vid ett av tillfällena jag ätit här, var det wasabi inuti mina rullar, vilket jag inte var beredd på: det stod inte på menyn, och nämndes inte muntligen. Då jag inte äter wasabi, blev jag lite besviken.
Betyg: 42011-05-22, kl 07:01, om Yunbo SushiJag är förvånad över hur många som är besvikna på Yunbo, jag är nämligen själv alltid supernöjd. Jag har varit där minst 15 gånger (är halvvägs in på mitt andra 10-kort för en gratis lunch). Jag har aldrig fått mat som varit fryst, han har aldrig glömt bort när jag gjort ändringar, och för de som inte tycker att sesamfrön passar ovanpå sushin, utan bara inuti, kan man be att inte få dem strösslade ovanpå. Han har dessutom flera gånger frågat mig om jag vill ha sesamfrön ovanpå.
Betyg: 52011-05-21, kl 20:10, om Kama SushiAwesome sushi! Har visserligen inte ätit på överdrivet många sushiställen men Kama Sushi är utan tvekan favoriten och gott som tusan. Bra lunchpriser, trevlig personal och bra både att äta på plats och att ta med. Stora bitar.
Betyg: 52011-05-21, kl 10:58, om Pong sushi barRiktigt bra sushi! Lagom stora bitar, stor variation, beställde en 11-bitars och fick inte bara de vanliga ´lax-rulle-räcka´ utan ca 6 olika sorter! Trevlig personal och bra pris. Rekommenderas starkt!
Betyg: 52011-05-22, kl 15:59, om Akane
Jag äter där ofta, har aldrig blivit besviken! Mycket gott och väldigt trevlig personal! Prisvärt!
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-06-06, kl 20:51, om Westermalms Sushi
Mycket god misosoppa, god sushi och edamame, personalen var väldigt trevlig och det var en fin liten ren lokal. Det var dessutom mycket prisvärt, men de borde ha godare te. Av de sushiställen jag ätit på i Sverige slås den bara av Rå Epok i Lund.
6 6 Från Sushikartan.seBetyg: 32011-05-30, kl 14:16, om Sushi House
En del bitar smakade för mkt fisk, dvs inte tillräckligt fräsch. Tonfisken hade för mkt senor och var helt smaklöst. Nigiri saknade wasabi (pepparot) under fisken. Har märkt att det är fler ställen som gör så. Tycker det r synd då wasabi höjer smaken på bla. laxen otroligt. Riset var OK konsistens, luktade lite för mkt vinäger men var ganska smaklös annars. Goma wakamen som man fick vid sidan av saknade färskt wakame. Flera nigirin hade för små fiskbitar, tex tonfisk och escolar. ´Större variation´ som någon skrivit består av ål, escolar och tioarmad-bläckfisk. Svag trea.
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 42011-05-22, kl 11:27, om Sushi City
God missou soppa och en trevlig miljö. goda bitar!!
3 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-05-22, kl 09:46, om Sushi House
Jag jobbar på Café Nicolina och äter jag inte där så äter jag sushi!
1 0 Från Sushikartan.seSushi house har tagit sushin till en helt ny nivå, man får fräsch- och mycket fisk för pengarna.
Riset är exakt som man vill ha den, deras upplägg är snyggt och dem har bra med fantasi, nya goda bitar utöver det vanliga.
Betyg: 32011-05-22, kl 07:05, om Samurai
Vill utfärda en kort varning. Vid ett av tillfällena jag ätit här, var det wasabi inuti mina rullar, vilket jag inte var beredd på: det stod inte på menyn, och nämndes inte muntligen. Då jag inte äter wasabi, blev jag lite besviken.
1 1 Från Sushikartan.seBetyg: 42011-05-22, kl 07:01, om Yunbo Sushi
Jag är förvånad över hur många som är besvikna på Yunbo, jag är nämligen själv alltid supernöjd. Jag har varit där minst 15 gånger (är halvvägs in på mitt andra 10-kort för en gratis lunch). Jag har aldrig fått mat som varit fryst, han har aldrig glömt bort när jag gjort ändringar, och för de som inte tycker att sesamfrön passar ovanpå sushin, utan bara inuti, kan man be att inte få dem strösslade ovanpå. Han har dessutom flera gånger frågat mig om jag vill ha sesamfrön ovanpå.
2 2 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-05-21, kl 20:10, om Kama Sushi
Awesome sushi! Har visserligen inte ätit på överdrivet många sushiställen men Kama Sushi är utan tvekan favoriten och gott som tusan. Bra lunchpriser, trevlig personal och bra både att äta på plats och att ta med. Stora bitar.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32011-05-21, kl 17:05, om Miso Sushi & Thaifood Solna
Helt okej sushi och det finns mycket att välja på det mesta jag provat är gott.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-05-21, kl 10:58, om Pong sushi bar
Riktigt bra sushi! Lagom stora bitar, stor variation, beställde en 11-bitars och fick inte bara de vanliga ´lax-rulle-räcka´ utan ca 6 olika sorter! Trevlig personal och bra pris. Rekommenderas starkt!
1 2 Från Sushikartan.se