Betyg: 32012-05-29, kl 09:28, om Hattori Sushi DevilBra sushi till ett lite för dyrt pris. Inte helt prisvärt. Första gången jag var här var under en ombyggnad och då var servicen bra, alla var väldigt omtänksamma. Men nu känner jag att de har tappat det.
Betyg: 12012-05-28, kl 21:52, om Wasabi Sushi BarWasabi sushi bar - Det är förvånansvärt mycket folk vid lunchtid i den trånga lokalen. Ljudnivån var ganska hög som följd.
Trots att vi beställde från den vanliga meny (och inte lunchmenyn) fick vi nästan bara sushi som legat i kylskåp länge. Ungefär hälften av bitarna hade fejk-krabba i sig som var torr och seg. Riset var hårt sammanpressat och svårt att tugga. Fisken smakade som den varit fryst och snabbtinad i flera omgångar. Ingen i vårt sällskap åt upp alla sina bitar
Betyg: 52012-05-28, kl 19:06, om Pong Asian RestaurantMycket god sushi! Jag passar gärna på att äta på Pong när jag är i stan. Smakar mycket fräscht och gott, och helt okej pris.
Betyg: 52012-05-28, kl 17:34, om Sushi Bar TosaBlev verkligen överraskad! Vilken skillnad mot den vanliga trötta lax-rullar-räkor-sushin som finns överallt.
Betyg: 22012-05-28, kl 15:40, om Super-SushiFör stora bitar, ris som legat framma för länge och omogen trådig avokado. Förstår inte varför folk gillar dem, är det det låga priset som spökar?
Betyg: 32012-05-28, kl 15:38, om Yammy YammySushin är okej. Brukar köpa yakiniku här, tycker att den är väldigt god men har dock inte mycket att jämföra med. Jag gillar deras lilla ´sallad´ man får till med vitkål och någon smak jag inte riktigt lyckas identifiera, lite sötaktig.
Betyg: 32012-05-28, kl 10:52, om SushiBarbillig lunch, mycket ingefära, bra vegetarisk ibland och lördagarnas buffé är helt klart värt pengarna. 150 kr, ät så mycket du orkar. brukar äta 30-40 bitar då men skippar ofta riset på slutet då jag föredrar sashimi. och de har sjögrässallader ^^
Betyg: 42012-05-28, kl 09:33, om Akki SushiRiktigt bra sushi-ställe på Söder. Det finns endast cirka 5-6 platser att sitta så take-away är att rekommendera. Personalen är underhållande och de gillar speciellt att skoja med Skåningar. Maten är riktigt bra och uppläggningen är en fest för ögat. Dock är priserna lite i högsta laget.
Betyg: 32012-05-29, kl 09:28, om Hattori Sushi Devil
Bra sushi till ett lite för dyrt pris. Inte helt prisvärt. Första gången jag var här var under en ombyggnad och då var servicen bra, alla var väldigt omtänksamma. Men nu känner jag att de har tappat det.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-05-29, kl 05:51, om Daruma Sushi
Helt i top !! Friske råvarer og fin betjäning!!! Et sted man vender tilbage til !!!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 12012-05-28, kl 21:52, om Wasabi Sushi Bar
Wasabi sushi bar - Det är förvånansvärt mycket folk vid lunchtid i den trånga lokalen. Ljudnivån var ganska hög som följd.
4 2 Från Sushikartan.seTrots att vi beställde från den vanliga meny (och inte lunchmenyn) fick vi nästan bara sushi som legat i kylskåp länge. Ungefär hälften av bitarna hade fejk-krabba i sig som var torr och seg. Riset var hårt sammanpressat och svårt att tugga. Fisken smakade som den varit fryst och snabbtinad i flera omgångar. Ingen i vårt sällskap åt upp alla sina bitar
Betyg: 52012-05-28, kl 19:06, om Pong Asian Restaurant
Mycket god sushi! Jag passar gärna på att äta på Pong när jag är i stan. Smakar mycket fräscht och gott, och helt okej pris.
0 2 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-05-28, kl 17:34, om Sushi Bar Tosa
Blev verkligen överraskad! Vilken skillnad mot den vanliga trötta lax-rullar-räkor-sushin som finns överallt.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 22012-05-28, kl 15:40, om Super-Sushi
För stora bitar, ris som legat framma för länge och omogen trådig avokado. Förstår inte varför folk gillar dem, är det det låga priset som spökar?
2 2 Från Sushikartan.seBetyg: 32012-05-28, kl 15:38, om Yammy Yammy
Sushin är okej. Brukar köpa yakiniku här, tycker att den är väldigt god men har dock inte mycket att jämföra med. Jag gillar deras lilla ´sallad´ man får till med vitkål och någon smak jag inte riktigt lyckas identifiera, lite sötaktig.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42012-05-28, kl 15:35, om HälsoSushi
Lagom stora bitar, alltid perfekt mogen avokado.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32012-05-28, kl 10:52, om SushiBar
billig lunch, mycket ingefära, bra vegetarisk ibland och lördagarnas buffé är helt klart värt pengarna. 150 kr, ät så mycket du orkar. brukar äta 30-40 bitar då men skippar ofta riset på slutet då jag föredrar sashimi. och de har sjögrässallader ^^
0 5 Från Sushikartan.seBetyg: 42012-05-28, kl 09:33, om Akki Sushi
Riktigt bra sushi-ställe på Söder. Det finns endast cirka 5-6 platser att sitta så take-away är att rekommendera. Personalen är underhållande och de gillar speciellt att skoja med Skåningar. Maten är riktigt bra och uppläggningen är en fest för ögat. Dock är priserna lite i högsta laget.
1 1 Från Sushikartan.se