Betyg: 42008-05-04, kl 05:16, om Sushi Bar NikkoLitet ställe - mest för take away men det finns några sittplatser. Man kan alltså äta där och titta ut över det lilla torget vid Gullmarsplan. Rent o snyggt, trevlig personal. Bra sushi. Når inte himmelska höjder men ändå ett av de bättre hämtställena för en ganska vanlig sushilunch,
Betyg: 12008-05-03, kl 19:08, om East & WestOm du är på väg till London: Vänta med att äta till dess att du kommer dit. Ska du till en semesterö: Ät din sushi och blunda och tänk att det ändå är den sista du äter på ett tag. Lam sushi som känns trött och ett ris som faller isär. Personalen? Som sushi...
Betyg: 32008-05-03, kl 19:06, om ItamaeUtmärkt om man inte vill ha en sushirestaurang som har olackerad panel på väggarna och sushi-posters från -88. Å andra sidan får man stå ut med kverulan personal som önskar att de hade ett finare jobb ochen prislapp som amorterar inredningen. Maten håller en tillräckligt god standard för att duga som lunch.
Betyg: 32008-05-03, kl 19:00, om Izumi GaiUtsökt tillgänglighet men kompenserar det med trött personal. LA rolls var dock utsökta och hade fin-fint ris och var lagom saftig. Tonfisk? Hm...Nej.
Betyg: 22008-05-03, kl 18:52, om Ichi Ban Sushi BarLika cosy och charmigt som en vägkrog i Bollnäs. Tyvärr är maten på lunchtid som en ovattnad tulpan: slokig, mjuk och.... livlös! (nu är det iofs finemang att fisken är livlös...).
Betyg: 42008-05-03, kl 18:43, om Ayakos SushiEftersom vi alla är villiga att gå några extra kvarter för en god sushi, så är jag nästan benägen att rekommendera 70 km för att ta en utsökt Sushi på Ayakos. Saknar att kunna ge en ´halv´, annars hade de fått 4,5. Perfekt ljumt ris och en saftighet i bitarna som nästan minner om en perfekt kokt Bullens korv när man var sju.
Betyg: 22008-05-03, kl 14:51, om Rice Asian Restaurant och BarSushin som serveras på deras ´all you can eat´-buffé är riktigt tråkig. Brukar finnas tre olika sorter och minst en är konstant slut. Nej tack!
Betyg: 52008-05-04, kl 12:50, om Sushibar.se
Supergod sushi, med snabb och trevlig personal!
1 0 Från Sushikartan.seRekommenderas varmt
Betyg: 42008-05-04, kl 05:16, om Sushi Bar Nikko
Litet ställe - mest för take away men det finns några sittplatser. Man kan alltså äta där och titta ut över det lilla torget vid Gullmarsplan. Rent o snyggt, trevlig personal. Bra sushi. Når inte himmelska höjder men ändå ett av de bättre hämtställena för en ganska vanlig sushilunch,
2 0 Från Sushikartan.seBetyg: 12008-05-03, kl 19:08, om East & West
Om du är på väg till London: Vänta med att äta till dess att du kommer dit. Ska du till en semesterö: Ät din sushi och blunda och tänk att det ändå är den sista du äter på ett tag. Lam sushi som känns trött och ett ris som faller isär. Personalen? Som sushi...
2 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32008-05-03, kl 19:06, om Itamae
Utmärkt om man inte vill ha en sushirestaurang som har olackerad panel på väggarna och sushi-posters från -88. Å andra sidan får man stå ut med kverulan personal som önskar att de hade ett finare jobb ochen prislapp som amorterar inredningen. Maten håller en tillräckligt god standard för att duga som lunch.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32008-05-03, kl 19:00, om Izumi Gai
Utsökt tillgänglighet men kompenserar det med trött personal. LA rolls var dock utsökta och hade fin-fint ris och var lagom saftig. Tonfisk? Hm...Nej.
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 22008-05-03, kl 18:55, om Sanis Sushi Wok
Det finns gott om plats, även på lunchen. And it is for a reason, folks!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 22008-05-03, kl 18:52, om Ichi Ban Sushi Bar
Lika cosy och charmigt som en vägkrog i Bollnäs. Tyvärr är maten på lunchtid som en ovattnad tulpan: slokig, mjuk och.... livlös! (nu är det iofs finemang att fisken är livlös...).
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42008-05-03, kl 18:43, om Ayakos Sushi
Eftersom vi alla är villiga att gå några extra kvarter för en god sushi, så är jag nästan benägen att rekommendera 70 km för att ta en utsökt Sushi på Ayakos. Saknar att kunna ge en ´halv´, annars hade de fått 4,5. Perfekt ljumt ris och en saftighet i bitarna som nästan minner om en perfekt kokt Bullens korv när man var sju.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 22008-05-03, kl 14:51, om Rice Asian Restaurant och Bar
Sushin som serveras på deras ´all you can eat´-buffé är riktigt tråkig. Brukar finnas tre olika sorter och minst en är konstant slut. Nej tack!
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52008-05-03, kl 14:49, om Sushihuset
En av mina absoluta favoriter. Undvikes dock mellan 12 och 13 på vardagar.
0 1 Från Sushikartan.se