Betyg: 22008-05-08, kl 08:35, om TabemonoKöpte fisk här för att göra sushi själv hemma. Den var ok, men inte värt priset varken på fisken jag tog med hem eller den jag tidigare ätit där. All you can eat sushi höjer dock upplevelsen lite ;)
Betyg: 32008-05-08, kl 08:29, om Japansk Restaurang TakenakaHelt ok sushi men lite små bitar. Han som jobbar är visst prisvinnare av nåt slag men för det behöver han inte spara in på riset.. Nåja, åt här en gång när Ming Sushi var stängt. Lite svårt att tävla med Ming som sagt...
Betyg: 52008-05-08, kl 08:20, om Ming SushiJämför alltid med detta stället och har fortfarande inte funnit nåt ställe med lika god, fräsch och smaklig Sushi samt det trevliga bemötande man alltid får och den servicekänsla personalen har. Värt ett besök, vi kanske ses... ;o)
Betyg: 42008-05-08, kl 08:29, om IkizukuriSitter i Tokyo och skriver detta. Inte särskilt stor skillnad på billig sushi på Ikizukuri jämfört med billig kaiten-sushi (rullbanesushi) här i Tokyo.
11 bitars Joo för 60 kr eller vad det nu kostar vid lunchtid är rätt nice även om det fortfarande är dubbelt så dyrt som i Japan.
Saknar däremot O-toro och Chu-toro på Ikizukuri ;)
Angående riset som mågna klagat på så har jag frågat personalen och det var ojämn kvalité ett tag när de övergick till storkök i början av året men det skall vara fixat nu. Jag äter där ett par gånger i veckan och tycker också det blev bättre i mars/april.
Betyg: 52008-05-08, kl 08:19, om Mölnlycke Soja SushibarenBäst helt enkelt! Hon som har restaurangen var den första att få en 5:a i betyg av GP´s uteätarna när hon hade hand om Sushibaren på Magasinsgatan inne i Göteborg. Vi var stammisar då och är det även nu trots att det är en liten bit att åka. Mycket bra!
Betyg: 42008-05-08, kl 08:00, om Restaurang KungsholmenNew style sashimi gjord på kött är fantastiskt god. Sushi på kött är över huvudtaget något jag saknar i Stockholm. Kungsholmen är dock inte ett sushi-ställe, utan snarare en restuarang i medelklassen - en bra sådan.
Betyg: 32008-05-08, kl 07:44, om IkizukuriSjukt ojämn kvalité. Vissa gånger är riset nästintill oätbart. Andra gånger är det bland de bästa sushihaken i södra sverige. Lokalen luktar fisk ibland, vilket aldrig är ett bra tecken på ställets hygienpolicy. Heaven or hell så att säga. Har dock aldrig upplevt att ´Färdigskivad fisk på rader. Upplevs ofräscht då fisken ligger och ´svettas´ och blir torr i kanterna´. Fisken oftast av väldigt god kvalité.
Betyg: 52008-05-08, kl 07:06, om Sushibaren KyotoFortfarande favoritstället efter att ha provätit otaliga andra. Gott generöst och alltid något extra. Aningen butter innehavare dock, men låt inte det avskräcka
Betyg: 32008-05-08, kl 06:45, om Maguro Sushi BarSushin var rätt okej, upplägget jätteläckert med snyggt porslin. Stort minus för majonäsen i makin. Annars var det inte våldsamt dyrt. I det stora hela en god upplevelse.
Betyg: 22008-05-08, kl 08:35, om Tabemono
Köpte fisk här för att göra sushi själv hemma. Den var ok, men inte värt priset varken på fisken jag tog med hem eller den jag tidigare ätit där. All you can eat sushi höjer dock upplevelsen lite ;)
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32008-05-08, kl 08:29, om Japansk Restaurang Takenaka
Helt ok sushi men lite små bitar. Han som jobbar är visst prisvinnare av nåt slag men för det behöver han inte spara in på riset.. Nåja, åt här en gång när Ming Sushi var stängt. Lite svårt att tävla med Ming som sagt...
0 2 Från Sushikartan.seBetyg: 52008-05-08, kl 08:20, om Ming Sushi
Jämför alltid med detta stället och har fortfarande inte funnit nåt ställe med lika god, fräsch och smaklig Sushi samt det trevliga bemötande man alltid får och den servicekänsla personalen har.
1 2 Från Sushikartan.seVärt ett besök, vi kanske ses... ;o)
Betyg: 42008-05-08, kl 08:29, om Ikizukuri
Sitter i Tokyo och skriver detta. Inte särskilt stor skillnad på billig sushi på Ikizukuri jämfört med billig kaiten-sushi (rullbanesushi) här i Tokyo.
0 0 Från Sushikartan.se11 bitars Joo för 60 kr eller vad det nu kostar vid lunchtid är rätt nice även om det fortfarande är dubbelt så dyrt som i Japan.
Saknar däremot O-toro och Chu-toro på Ikizukuri ;)
Angående riset som mågna klagat på så har jag frågat personalen och det var ojämn kvalité ett tag när de övergick till storkök i början av året men det skall vara fixat nu. Jag äter där ett par gånger i veckan och tycker också det blev bättre i mars/april.
Betyg: 52008-05-08, kl 08:19, om Mölnlycke Soja Sushibaren
Bäst helt enkelt!
0 0 Från Sushikartan.seHon som har restaurangen var den första att få en 5:a i betyg av GP´s uteätarna när hon hade hand om Sushibaren på Magasinsgatan inne i Göteborg. Vi var stammisar då och är det även nu trots att det är en liten bit att åka. Mycket bra!
Betyg: 42008-05-08, kl 08:00, om Restaurang Kungsholmen
New style sashimi gjord på kött är fantastiskt god. Sushi på kött är över huvudtaget något jag saknar i Stockholm. Kungsholmen är dock inte ett sushi-ställe, utan snarare en restuarang i medelklassen - en bra sådan.
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42008-05-08, kl 07:48, om Sushi Lovers
Riktigt bra ställe med välgjord mat. Personal med glimten i ögat. Rekommenderas varmt!
0 0 Från Sushikartan.seDet enda som jag kan tänka mig fattas är bredare på utbud.
Betyg: 32008-05-08, kl 07:44, om Ikizukuri
Sjukt ojämn kvalité. Vissa gånger är riset nästintill oätbart. Andra gånger är det bland de bästa sushihaken i södra sverige. Lokalen luktar fisk ibland, vilket aldrig är ett bra tecken på ställets hygienpolicy. Heaven or hell så att säga. Har dock aldrig upplevt att ´Färdigskivad fisk på rader. Upplevs ofräscht då fisken ligger och ´svettas´ och blir torr i kanterna´. Fisken oftast av väldigt god kvalité.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52008-05-08, kl 07:06, om Sushibaren Kyoto
Fortfarande favoritstället efter att ha provätit otaliga andra. Gott generöst och alltid något extra. Aningen butter innehavare dock, men låt inte det avskräcka
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 32008-05-08, kl 06:45, om Maguro Sushi Bar
Sushin var rätt okej, upplägget jätteläckert med snyggt porslin. Stort minus för majonäsen i makin. Annars var det inte våldsamt dyrt. I det stora hela en god upplevelse.
3 1 Från Sushikartan.se