Betyg: 42009-03-14, kl 12:34, om Chill Out SushibarRiktigt bra smak och väldigt intressanta sushi varianter med en hel del experimenterande (Beställde deras earthquake roll en gång och blev erbjuden hackad jordgubbar på toppen!). Deras happy hour erbjudande är kanske inte det mest varierande men riktigt grymt om du bara vill ha en snabb sushi fix. Det som håller ner betyget lite är att konsistensen ibland kan vara något lös.
Betyg: 42009-03-14, kl 10:47, om Sushi EriksbergEftersom Sushi Eriksberg ligger nära där jag bor har jag nog besökt restaurangen 25-30 gånger och jag tycker att restaurangen håller en jämn, hög kvalitét. Lagom stora sushisar, helt ok i prisklass, fräsh restaurang och framförallt ett mycket trevligt och service-minded bemötande från personalen. Här är det inga problem att byten och extratillval, dessutom är de riktigt snabba! Plus för kundtoalett, minus för att det kunde finnas lite mer nyskapande sushisar på menyn också.
Betyg: 52009-03-13, kl 23:54, om Sushibar SoneDetta måste vara ett av stans bästa sushiställen! Sushibitarna är snygga och i precis lagom storlek. Riset är perfekt, fisken fräsch och wasabin av hög kvalitet. Dessutom är stället mysigt och kocken trevlig. Jag kan knappt vänta på att komma tillbaka! Det enda negativa jag kan komma på är faktiskt att Sone har söndagsstängt...
Betyg: 32009-07-11, kl 00:18, om Matsu sushiJag testade en avokado- och lax-sushi, och både riset och sushin höll bra kvalitet. Personalen var hjälpsam, priserna vettiga och misosoppan god. Sedan kanske stället kanske inte är det mysigaste i stan, men det borde vara utmärkt för takeaway!
Betyg: 52009-03-13, kl 22:25, om Nihon SushiIt´s really the best sushi I ever tried here, beautiful and neat atmosphere, plus graceful piano music, and the most important that the delicious and eye-catching sushi there, hum, you can´t miss it! ^_^
Betyg: 42009-03-13, kl 20:28, om Ikki FältöverstenTrevlig och hjälpsam personal som lät mig kombinera som jag ville. God sushi och god misosoppa. Äter gärna här fler ggr.
Betyg: 22010-04-21, kl 14:24, om Ikki KungshallenDelar av personalen har förstått det här med att vara serviceminded men tyvärr är det vissa delar av personalen som har en attityd mot gästerna, vilket avgör betyget. Sushin är okej. Rullarna är bra men laxen smakar för mycket fisk och smälter inte i munnen. God misosoppa.
Betyg: 32009-03-13, kl 20:24, om Arigato Sushi WokHelt okej sushi men lite väl dyrt. Håller med om att det är packat vid lunchtid och därmed inte supermysigt. Personalen känns lite trött..
Betyg: 42009-03-13, kl 20:21, om Daiichi, Japansk RestaurangGod sushi och man får maten snabbt. Hade gärna sett lite mer tofu i misosoppan. Även god teriyakikyckling och stora portioner. Härifrån går man proppmätt.
Betyg: 32010-04-21, kl 14:27, om Sushi Bar TaiyooRiktigt god lax & avokadosushi och misosoppan är också god. Ligger lite undanskymt men är värt att leta rätt på till lunch. Ingen kul restaurangdel men take away är toppen
Betyg: 42009-03-14, kl 12:34, om Chill Out Sushibar
Riktigt bra smak och väldigt intressanta sushi varianter med en hel del experimenterande (Beställde deras earthquake roll en gång och blev erbjuden hackad jordgubbar på toppen!).
0 0 Från Sushikartan.seDeras happy hour erbjudande är kanske inte det mest varierande men riktigt grymt om du bara vill ha en snabb sushi fix.
Det som håller ner betyget lite är att konsistensen ibland kan vara något lös.
Betyg: 42009-03-14, kl 10:47, om Sushi Eriksberg
Eftersom Sushi Eriksberg ligger nära där jag bor har jag nog besökt restaurangen 25-30 gånger och jag tycker att restaurangen håller en jämn, hög kvalitét. Lagom stora sushisar, helt ok i prisklass, fräsh restaurang och framförallt ett mycket trevligt och service-minded bemötande från personalen. Här är det inga problem att byten och extratillval, dessutom är de riktigt snabba! Plus för kundtoalett, minus för att det kunde finnas lite mer nyskapande sushisar på menyn också.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52009-03-13, kl 23:54, om Sushibar Sone
Detta måste vara ett av stans bästa sushiställen! Sushibitarna är snygga och i precis lagom storlek. Riset är perfekt, fisken fräsch och wasabin av hög kvalitet. Dessutom är stället mysigt och kocken trevlig. Jag kan knappt vänta på att komma tillbaka! Det enda negativa jag kan komma på är faktiskt att Sone har söndagsstängt...
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32009-07-11, kl 00:18, om Matsu sushi
Jag testade en avokado- och lax-sushi, och både riset och sushin höll bra kvalitet. Personalen var hjälpsam, priserna vettiga och misosoppan god. Sedan kanske stället kanske inte är det mysigaste i stan, men det borde vara utmärkt för takeaway!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52009-03-13, kl 22:25, om Nihon Sushi
It´s really the best sushi I ever tried here, beautiful and neat atmosphere, plus graceful piano music, and the most important that the delicious and eye-catching sushi there, hum, you can´t miss it! ^_^
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42009-03-13, kl 20:28, om Ikki Fältöversten
Trevlig och hjälpsam personal som lät mig kombinera som jag ville. God sushi och god misosoppa. Äter gärna här fler ggr.
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 22010-04-21, kl 14:24, om Ikki Kungshallen
Delar av personalen har förstått det här med att vara serviceminded men tyvärr är det vissa delar av personalen som har en attityd mot gästerna, vilket avgör betyget. Sushin är okej. Rullarna är bra men laxen smakar för mycket fisk och smälter inte i munnen. God misosoppa.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32009-03-13, kl 20:24, om Arigato Sushi Wok
Helt okej sushi men lite väl dyrt. Håller med om att det är packat vid lunchtid och därmed inte supermysigt. Personalen känns lite trött..
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42009-03-13, kl 20:21, om Daiichi, Japansk Restaurang
God sushi och man får maten snabbt. Hade gärna sett lite mer tofu i misosoppan. Även god teriyakikyckling och stora portioner. Härifrån går man proppmätt.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32010-04-21, kl 14:27, om Sushi Bar Taiyoo
Riktigt god lax & avokadosushi och misosoppan är också god. Ligger lite undanskymt men är värt att leta rätt på till lunch. Ingen kul restaurangdel men take away är toppen
0 0 Från Sushikartan.se