Betyg: 22009-04-13, kl 15:21, om Futomaki SushibarVäldigt fin inredning men smakerna var för starka, som rister smakade för sött, fisken smakade knapt men den var helt klart ätbar.
Betyg: 32009-04-13, kl 15:18, om Kobe Sushi BarDet var trevlig personal. Det var inget speciellt med sushin här men om man bor i närheten är detta en helt klart godkänd sushibar.
Betyg: 12009-04-15, kl 15:47, om Super SushiNär man äter deras sushi känns det som att man tuggar på gummi fyfan jag har köpt där en gång en låda som skulle ta med till min kompis där hon jobbade. Förrut sa hon att det var jätte god och billig så jag tänkte prova fan det är äcklig som fan. jag vill har riktig sushi inte såna äckliga som de har. även det är biligt.
Betyg: 52009-04-13, kl 10:06, om Happy KitchenJa, vad ska man säga - best ever!!! Har, sedan flytten till Gbg, ätiti på en hel del Sushi-ställen (både i Gbg, andra storstäder samt även i Asien såsom KK på Borneo, KL, Manilla m.m.) och tycker att de har varit ok! Ibland lite stora bitar ibland men, men.. Fick sedan tipset om HK i min ´hemstad´ och fann himmelriket för Sushi-lovers! Den variation på Nigiri (älg å hängmörad biff med chili-sås, hmm!!!) och maki, gör att stället kommer att få många besök av mig framledes! Tack för att ni finns! /Christina
Betyg: 32009-04-12, kl 22:29, om Sushi SendaiKompetent gjord sushi, men sushiriset smakar salt snarare än salt-sött-vinäger som det skall göra, vilket får sushin att smaka lite som svensk husmanskost í japansk tappning.
Betyg: 22009-04-13, kl 15:21, om Futomaki Sushibar
Väldigt fin inredning men smakerna var för starka, som rister smakade för sött, fisken smakade knapt men den var helt klart ätbar.
0 2 Från Sushikartan.seBetyg: 32009-04-13, kl 15:18, om Kobe Sushi Bar
Det var trevlig personal. Det var inget speciellt med sushin här men om man bor i närheten är detta en helt klart godkänd sushibar.
1 6 Från Sushikartan.seBetyg: 12009-04-15, kl 15:47, om Super Sushi
När man äter deras sushi känns det som att man tuggar på gummi fyfan jag har köpt där en gång en låda som skulle ta med till min kompis där hon jobbade. Förrut sa hon att det var jätte god och billig så jag tänkte prova fan det är äcklig som fan. jag vill har riktig sushi inte såna äckliga som de har. även det är biligt.
1 3 Från Sushikartan.seBetyg: 52009-04-13, kl 10:06, om Happy Kitchen
Ja, vad ska man säga - best ever!!!
15 0 Från Sushikartan.seHar, sedan flytten till Gbg, ätiti på en hel del Sushi-ställen (både i Gbg, andra storstäder samt även i Asien såsom KK på Borneo, KL, Manilla m.m.) och tycker att de har varit ok! Ibland lite stora bitar ibland men, men.. Fick sedan tipset om HK i min ´hemstad´ och fann himmelriket för Sushi-lovers! Den variation på Nigiri (älg å hängmörad biff med chili-sås, hmm!!!) och maki, gör att stället kommer att få många besök av mig framledes!
Tack för att ni finns!
/Christina
Betyg: 42009-04-13, kl 10:05, om Ayakos Sushi
Mycket bra vegetarisk sushi. Inte så billigt, men vad tusan...
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 32009-04-12, kl 22:41, om Slimfood
Det enda som är bra är att de har det bästa läget i Göteborg.
0 1 Från Sushikartan.seInget speciellt alls.
Betyg: 32009-04-12, kl 22:29, om Sushi Sendai
Kompetent gjord sushi, men sushiriset smakar salt snarare än salt-sött-vinäger som det skall göra, vilket får sushin att smaka lite som svensk husmanskost í japansk tappning.
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42009-04-12, kl 22:26, om Yokohama
Bra standardsushi i snygg lokal. Klart bättre än de flesta alternativen i närheten (med undantag av Yamato).
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52009-04-12, kl 22:21, om Yamato
Fantasifull och god sushi. Enda stället i Göteborg som inte serverar standardsushi.
0 1 Från Sushikartan.seMiljön är klassiskt tyskt ölhak med bruna plastbrickor, men vad gör väl det när sushin är lysande?
Betyg: 52009-04-12, kl 22:05, om Kobe Sushi Bar
Mycket god och lagom stor sushi. Bra utbud för att vara Göteborg. Personalen var supertrevlig!
6 1 Från Sushikartan.se