Betyg: 22016-05-21, kl 15:04, om Shogun RestaurangEn gammal favorit som tyvärr inte alls håller samma nivå som förut sedan restaurangen fått nya ägare. Råvarorna sämre än förut. Slarvig, nonchalant service på den klassiska julbuffén.
Betyg: 42010-11-28, kl 12:36, om Fuji-Ya Sushi BarFräscha råvaror, saftigt ris, god misosoppa. Minus för ägarnas mycket svala mottagande. Ätit där ett tiotal gånger, inte sett minsta tillstymmelse till leende en enda gång.
Betyg: 52010-11-28, kl 08:38, om Happy KitchenJag reser en hel del i mitt jobb och försöker då hitta de lokala sushirestaurangerna på de orter jag övernattar i. Happy Kitchen är utan tvekan den bästa sushi restaurangen jag provat. Variationen, smakerna och upplägget är oslagbart. Dom ibland komplexa kombinationerna av smaker funkar och dom funkar väldigt bra. Börja med deras goda misosoppa så blir väntan inte så lång men njutbar. Även om jag oftast äter där själv så känns det som man är bland vänner.
Betyg: 12010-11-27, kl 19:48, om Sushi GårdenVad har hänt med SushiGården? OK, risbollarna har alltid varit största laget, men nu är de totalt smaklösa dessutom. Fisken smakar inte mycket heller.. T.o.m. misosoppan var undermålig. Komma tillbaka? Tveksamt, ytterst tveksamt...
Betyg: 42010-11-27, kl 18:02, om Sushi HongHelt OK sushi, på gränsen mellan 3 och 4. Råvarorna är bra och fräsha.
Riset verkar vara av mycket hög kvalité, men kokt lite för länge och lite för grötigt. Hoppas kocken fortsätter att utvecklas och även bättra på sin teknik och riskokning.
Verkar som fisken skivas först vid beställning, det gillar jag och är beredd att vänta några extra minuter för det.
Sojan var lite konstig svag i smaken. Jag doppar ju bara fisken i sojan. Om jag hade doppat hela riset i sojan kanske det smakat mer.
Kommentar till nedan: tenor, hes eller stum, maten blir nog lika bra.
Betyg: 52010-11-27, kl 14:03, om Ekers Sushi BarRiktigt bra sushi. De har även bra öppettider. Öppet fram till 21:00 på söndagar är bra och ska premieras!
Betyg: 52010-11-27, kl 14:01, om Sushi MingBästa sushi i Göteborg, underbar smak, perfekt kokt ris. riktigt bra upplägg och underbart färska råvaror, Sushi Ming tar sushi till en annan nivå av perfektion. inte mindre värt än 5 stjärnor. hellre fler än så
Betyg: 52010-11-27, kl 11:53, om HOZE RestaurantVi blev rekommenderade att komma hit, men bordsbokning va tydligen ett måste. Vi tog en omakase som kocken rekommenderade varmt och om vi blev pampade ! Vi började med färsk sjöborre med stör caviar som kocken precis hade fått in, sedan fick vi lax med pumpakräm och vad som såg ut som en pumpa salsa ? Fantastiskt gott! Sedan fick vi en rad med olika sushibitar som var absolut to die for! Torsken va oerhört bra, aldrig ätit rå torsk innan! Varför?! WOW.
Betyg: 52012-03-06, kl 20:14, om Ki-Mama
God sushi, mycket bra lax på kimchi liksom musselsoppa. Ofta kö ända ut till gatan, trånga lokaler.
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 22016-05-21, kl 15:04, om Shogun Restaurang
En gammal favorit som tyvärr inte alls håller samma nivå som förut sedan restaurangen fått nya ägare. Råvarorna sämre än förut. Slarvig, nonchalant service på den klassiska julbuffén.
8 16 Från Sushikartan.seBetyg: 42010-11-28, kl 12:36, om Fuji-Ya Sushi Bar
Fräscha råvaror, saftigt ris, god misosoppa. Minus för ägarnas mycket svala mottagande. Ätit där ett tiotal gånger, inte sett minsta tillstymmelse till leende en enda gång.
2 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52010-11-28, kl 08:38, om Happy Kitchen
Jag reser en hel del i mitt jobb och försöker då hitta de lokala sushirestaurangerna på de orter jag övernattar i. Happy Kitchen är utan tvekan den bästa sushi restaurangen jag provat. Variationen, smakerna och upplägget är oslagbart. Dom ibland komplexa kombinationerna av smaker funkar och dom funkar väldigt bra. Börja med deras goda misosoppa så blir väntan inte så lång men njutbar. Även om jag oftast äter där själv så känns det som man är bland vänner.
9 7 Från Sushikartan.se/Martin Odenhäll
Betyg: 32013-04-27, kl 09:58, om Sushi Plus 1
Underligt och inte så gott med topping.
4 2 Från Sushikartan.seBetyg: 12010-11-27, kl 19:48, om Sushi Gården
Vad har hänt med SushiGården?
0 1 Från Sushikartan.seOK, risbollarna har alltid varit största laget, men nu är de totalt smaklösa dessutom. Fisken smakar inte mycket heller.. T.o.m. misosoppan var undermålig. Komma tillbaka? Tveksamt, ytterst tveksamt...
Betyg: 42010-11-27, kl 18:02, om Sushi Hong
Helt OK sushi, på gränsen mellan 3 och 4. Råvarorna är bra och fräsha.
14 1 Från Sushikartan.seRiset verkar vara av mycket hög kvalité, men kokt lite för länge och lite för grötigt. Hoppas kocken fortsätter att utvecklas och även bättra på sin teknik och riskokning.
Verkar som fisken skivas först vid beställning, det gillar jag och är beredd att vänta några extra minuter för det.
Sojan var lite konstig svag i smaken. Jag doppar ju bara fisken i sojan. Om jag hade doppat hela riset i sojan kanske det smakat mer.
Kommentar till nedan: tenor, hes eller stum, maten blir nog lika bra.
Betyg: 52010-11-27, kl 14:03, om Ekers Sushi Bar
Riktigt bra sushi. De har även bra öppettider. Öppet fram till 21:00 på söndagar är bra och ska premieras!
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52010-11-27, kl 14:01, om Sushi Ming
Bästa sushi i Göteborg, underbar smak, perfekt kokt ris. riktigt bra upplägg och underbart färska råvaror,
3 1 Från Sushikartan.seSushi Ming tar sushi till en annan nivå av perfektion.
inte mindre värt än 5 stjärnor. hellre fler än så
Betyg: 52010-11-27, kl 11:53, om HOZE Restaurant
Vi blev rekommenderade att komma hit, men bordsbokning va tydligen ett måste. Vi tog en omakase som kocken rekommenderade varmt och om vi blev pampade ! Vi började med färsk sjöborre med stör caviar som kocken precis hade fått in, sedan fick vi lax med pumpakräm och vad som såg ut som en pumpa salsa ? Fantastiskt gott! Sedan fick vi en rad med olika sushibitar som var absolut to die for! Torsken va oerhört bra, aldrig ätit rå torsk innan! Varför?! WOW.
8 8 Från Sushikartan.se