Välj kartsajt: sushi

Senaste aktiviteter på Sushikartan (sid 1426):

Visar:senaste recensionersenaste sushi-bilder  

  • Betyg: 22011-11-04, kl 22:28, om Sushi Bar Sandai-Me KatoVar bra och ett favoritställe för rätt så många år sedan, men har blivit sämre på alla sätt, både mat och service. Inget att återvända till.

    0 1 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 12011-11-04, kl 19:43, om Musashidetta ställe finns inte mer! detta är fake

    4 0 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 52011-11-04, kl 16:54, om YiqibanYiqiban har hämtat upp sig rejält. Käkade en riktigt bra lunch-sushi härifrån i dag. Utseendet var perfekt, liksom smaken. Kvinna (i grön japansk jacka) fick mig att känna det som att jag var i Tokyo. Mycket autentisk japansk service.

    0 1 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 52011-11-04, kl 15:49, om New Tokyo Sushi och Thai wokMycket god sushi till mycket bra pris!
    Jag återkommer ofta!

    1 1 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 52011-11-04, kl 09:33, om Daruma SushiHelt klart ett av de bästa sushiställen jag varit på! Dessutom nya lokaler på gång! Testa!!!

    3 0 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 52011-11-04, kl 08:49, om Chill Out SushibarBästa sushin i sta´n. Smakar gott, snyggt upplägg och man vill bara ha mer och mer.....

    Russin

    1 1 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 52011-11-04, kl 07:30, om Sushibar SoneBörjade äta hos Sone när jag kom till Söder för mer än tio år sedan. Har fortsatt sedan dess. Utomordentligt god sushi, och utomordentligt trevligt ställe. Klart en av de allra bästa sushiställena i stan!

    1 0 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 12011-11-03, kl 15:48, om Sun SushiBottennapp. Standardbitar, och detta med ett tråkigt torrt ris, knappt smaksatt. Där hade det trots allt blivit tre (svaga) stjärnor, men så föll en bort för en tonfiskbit som luktade riktigt ofräscht, så helt klart gammal och torr som skam så säkert även uppskuren dagen innan. Sen började nästa stjärna skaka när även en laxbit var av samma bristande kvalité, för att tappas av helhetsintrycket där det togs extra betalt för byte av en liten ynklig makibit till inside-out.

    Sushidesperat och du hinner innan tåget avgår? Vandra vidare.

    Med tanke på andras betyg - ny ägare?

    3 4 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 22011-11-03, kl 12:59, om SushibudetMisosoppan smakade grumligt vatten. Fick mer misopasta irört och kunde då känna att det fanns en antydan till rätt smak nånstans. Detta kombinerat med alldeles utmärkt ris i sushin: rätt konsistens (lite al dente), lagom sött/surt och höll ihop helt rätt. På det helt OK fisk på bitarna. Rullarna var väldigt stora, dock med nästan bara ris. Innerst lite gurka och morot och den mest minimala laxremsa jag sett i en rulle. Usel miso och snål rulle. Tyvärr - bygg vidare på det bra riset, snåla inte, ta in fler smaker, såsom bläckfisk och musslor. Just nu, inte mer än 2:a.

    0 1 Från Sushikartan.se
  • Betyg: 52011-11-02, kl 22:29, om SushiKungenHelt suveränt sushi-ställe med trevlig personal. Den godaste sushin i Stockholm. Väldigt fint upplägg i alla färger. Måste rekommenderas.
    Birgitta

    8 3 Från Sushikartan.se