Betyg: 42011-11-16, kl 09:50, om BizenSveriges seriösaste sushikock. Garanterat. Detta är dessutom ett perfekt ställe för dig som älskar wasabi. Måste besökas minst en gång!
Betyg: 52011-11-16, kl 09:48, om Ai SushiDen till ögat finaste sushin i hela Göteborg! Hög kvalité, kunnig kock, mycket smakfullt. Det blir dock något tråkigt mot slutet men Ai Sushi förtjänar definitivt fortfarande sin femma.
Betyg: 52011-11-16, kl 09:46, om YamatoDyrt men åh så värt det. Detta kan vara den absolut godaste sushin jag ätit. Jag var alldeles lyrisk när jag åt där. Gå dit redan idag om du inte redan har gått dit.
Betyg: 42011-11-16, kl 09:44, om Sushi HongDetta ställe besöker jag ofta. Prisvärt, studentrabatt under lunchtid, ordentligt med vinäger (vilket jag verkligen gillar), välkokt ris, bra kvalité på fisken och under lunchtid får man själv ta så mycket eller lite ingefära och wasabi som man vill. Något stora bitar men med studentbudget är det inget negativt. Generösa öppettider.
Betyg: 12011-11-16, kl 12:18, om MasakiKvalitén på fisken är dålig. Det finns knappt ett spår av vinäger i riset som dessutom inte är tillräckligt kokt. Fisken är inte skuren rätt och får ligga alldeles för kallt. Min lax var inte varmare än 5c. Smörfisken var väldigt vattnig. Roligt att alla rullar är olika, soppan är god, personalen frågar om du vill byta ut några bitar och priserna, särskilt lunchpriserna, är mycket bra. Trots det positiva når det inte upp till ens en tvåa.
Betyg: 32011-11-16, kl 12:21, om Futomaki SushibarInget fel på denna sushibar, men i mitt tycke ganska tråkig. Jag har ätit där tre gånger och det är bara första biten som är intressant. Dock stort plus för fri påfyllning av ingefära, ätpinnar som inte är engångs och hög kvalité på skålar och fat!
Betyg: 52011-11-16, kl 09:33, om Shimadas SushiakademiOtroligt hög kvalité och utmärkt smakbalans. Dyrt men fortfarande prisvärt. Trevligare och kunnigare sushikock får man gott leta efter!
Betyg: 32011-11-15, kl 10:16, om Arigato SushiHelt ok misosoppa och sushi. Lite stimmigt att sitta mitt i ett köpcentrum, men trivs man med att det händer saker omkring en är det ju ingen nackdel.
Betyg: 52011-11-15, kl 09:35, om SushiKungenMycket överraskad av den supergoda sushin, även de andra rätterna är mycket goda samt att den trevliga personalen gör sitt till.
Betyg: 42011-11-16, kl 09:50, om Bizen
Sveriges seriösaste sushikock. Garanterat. Detta är dessutom ett perfekt ställe för dig som älskar wasabi. Måste besökas minst en gång!
4 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-11-16, kl 09:48, om Ai Sushi
Den till ögat finaste sushin i hela Göteborg! Hög kvalité, kunnig kock, mycket smakfullt. Det blir dock något tråkigt mot slutet men Ai Sushi förtjänar definitivt fortfarande sin femma.
3 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-11-16, kl 09:46, om Yamato
Dyrt men åh så värt det. Detta kan vara den absolut godaste sushin jag ätit. Jag var alldeles lyrisk när jag åt där. Gå dit redan idag om du inte redan har gått dit.
4 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42011-11-16, kl 09:44, om Sushi Hong
Detta ställe besöker jag ofta. Prisvärt, studentrabatt under lunchtid, ordentligt med vinäger (vilket jag verkligen gillar), välkokt ris, bra kvalité på fisken och under lunchtid får man själv ta så mycket eller lite ingefära och wasabi som man vill. Något stora bitar men med studentbudget är det inget negativt. Generösa öppettider.
6 3 Från Sushikartan.seBetyg: 12011-11-16, kl 12:18, om Masaki
Kvalitén på fisken är dålig. Det finns knappt ett spår av vinäger i riset som dessutom inte är tillräckligt kokt. Fisken är inte skuren rätt och får ligga alldeles för kallt. Min lax var inte varmare än 5c. Smörfisken var väldigt vattnig.
4 8 Från Sushikartan.seRoligt att alla rullar är olika, soppan är god, personalen frågar om du vill byta ut några bitar och priserna, särskilt lunchpriserna, är mycket bra. Trots det positiva når det inte upp till ens en tvåa.
Betyg: 32011-11-16, kl 12:21, om Futomaki Sushibar
Inget fel på denna sushibar, men i mitt tycke ganska tråkig. Jag har ätit där tre gånger och det är bara första biten som är intressant. Dock stort plus för fri påfyllning av ingefära, ätpinnar som inte är engångs och hög kvalité på skålar och fat!
2 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-11-16, kl 09:33, om Shimadas Sushiakademi
Otroligt hög kvalité och utmärkt smakbalans. Dyrt men fortfarande prisvärt. Trevligare och kunnigare sushikock får man gott leta efter!
4 1 Från Sushikartan.seBetyg: 42011-11-15, kl 11:20, om Oishii
Mycket god vegetarisk sushi. Kunde vart fler avokadobitar bara..
2 1 Från Sushikartan.seBetyg: 32011-11-15, kl 10:16, om Arigato Sushi
Helt ok misosoppa och sushi. Lite stimmigt att sitta mitt i ett köpcentrum, men trivs man med att det händer saker omkring en är det ju ingen nackdel.
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-11-15, kl 09:35, om SushiKungen
Mycket överraskad av den supergoda sushin, även de andra rätterna är mycket goda samt att den trevliga personalen gör sitt till.
6 2 Från Sushikartan.se