Betyg: 42011-11-18, kl 15:23, om Sushi DeluxHelt OK sushi, standardvarianterna, med en trevlig överraskning som lite citron (?) på räkan, smaklig inside-out, och tyvärr en påtagligt för kall tonfiskbit.
Blir en fyra, om än svag, tack vare supertrevlig personal.
Betyg: 42011-11-18, kl 13:03, om MiyasakiLite bättre än snittet, kanske värda en svag fyra. 90 pix för 11 bitar var klart överkomligt och kvaliteten kanske ett litet snäpp bättre än genomsnittet.
Betyg: 42011-11-18, kl 13:03, om Asahi SushiTrevligt litet ställe med prisvärd sushi. Köpte 10 bit standardsushi som kändes fräsch och smakade gott, fina bitar med huvudsakligen lax i makin vilket jag upskattar tillskillnad från de annars så ofta förekommande crabfishvarianterna. Misosoppan ingår. Går gärna hit igen!
Betyg: 52011-11-17, kl 18:20, om Sushi HouseÄn så länge bäst i stan bland vanlig sushi. Absolut bästa riset och stora men goda maki, speciellt insideout med avokado.
Betyg: 52011-11-17, kl 16:22, om Zen Sushi & TeaEtt av Lunds två bästa ställen att få Sushi på. Rent o fräscht. Välsmakande, kan även rekommendera laxen och niku. Deras gomasallad är också bra. Varken dyrt eller billigt. Prisvärt helt enkelt.
Betyg: 42011-11-17, kl 16:15, om Japansk Restaurang TakenakaSushikocken presenterar egna idéer trots att man har valt en meny. Det gillar jag. Stor variation och många goda smaker. Bland annat makrill som var rökt på något vis. Spännande smak, men ingen favorit. Pyttelitet ställe så köa till lunch eller köp med. Hit vill jag igen!
Betyg: 32011-11-17, kl 15:56, om Khoki SushiJa, tre stjärnor - helt ok. Även om jag väljer sushibitarna från det rullande bandet så uppskattar jag att det fanns både sashimi och tångsallad. Några smårätter var svåra att identifiera därför lät jag bli dem denna gång. Bra fisk, bra ris och trevlig personal. Inte bästa stället i stan, men jag går nog hit igen.
Betyg: 22011-11-17, kl 00:46, om ZozakiVar där på lunchen. Jag och min japanska flickvän valde att äta sushin, vilket inte imponerade. Det enda som var bra på den tallriken var riset. Fisken var i princip smaklös, och var dom fått idén att sushi och banan(??) är en bra kombination har jag inte en aning om. Men smaken är ju som baken. :)
Betyg: 42011-11-19, kl 10:22, om Mari Sushi o Bistro
Större utbud på rätter än de flesta vanliga sushihak.
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42011-11-18, kl 15:23, om Sushi Delux
Helt OK sushi, standardvarianterna, med en trevlig överraskning som lite citron (?) på räkan, smaklig inside-out, och tyvärr en påtagligt för kall tonfiskbit.
3 0 Från Sushikartan.seBlir en fyra, om än svag, tack vare supertrevlig personal.
Betyg: 42011-11-18, kl 13:03, om Miyasaki
Lite bättre än snittet, kanske värda en svag fyra. 90 pix för 11 bitar var klart överkomligt och kvaliteten kanske ett litet snäpp bättre än genomsnittet.
0 3 Från Sushikartan.seBetyg: 42011-11-18, kl 13:03, om Asahi Sushi
Trevligt litet ställe med prisvärd sushi. Köpte 10 bit standardsushi som kändes fräsch och smakade gott, fina bitar med huvudsakligen lax i makin vilket jag upskattar tillskillnad från de annars så ofta förekommande crabfishvarianterna. Misosoppan ingår. Går gärna hit igen!
3 2 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-11-17, kl 18:20, om Sushi House
Än så länge bäst i stan bland vanlig sushi. Absolut bästa riset och stora men goda maki, speciellt insideout med avokado.
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 52011-11-17, kl 16:22, om Zen Sushi & Tea
Ett av Lunds två bästa ställen att få Sushi på.
5 6 Från Sushikartan.seRent o fräscht. Välsmakande, kan även rekommendera laxen och niku. Deras gomasallad är också bra.
Varken dyrt eller billigt. Prisvärt helt enkelt.
Betyg: 42011-11-17, kl 16:15, om Japansk Restaurang Takenaka
Sushikocken presenterar egna idéer trots att man har valt en meny. Det gillar jag. Stor variation och många goda smaker. Bland annat makrill som var rökt på något vis. Spännande smak, men ingen favorit. Pyttelitet ställe så köa till lunch eller köp med. Hit vill jag igen!
1 4 Från Sushikartan.seBetyg: 32011-11-17, kl 15:56, om Khoki Sushi
Ja, tre stjärnor - helt ok. Även om jag väljer sushibitarna från det rullande bandet så uppskattar jag att det fanns både sashimi och tångsallad. Några smårätter var svåra att identifiera därför lät jag bli dem denna gång. Bra fisk, bra ris och trevlig personal. Inte bästa stället i stan, men jag går nog hit igen.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42011-11-17, kl 09:49, om Sushi Corner
Det är helt klart gott det de har, men man får ingen munorgasm.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 22011-11-17, kl 00:46, om Zozaki
Var där på lunchen. Jag och min japanska flickvän valde att äta sushin, vilket inte imponerade. Det enda som var bra på den tallriken var riset. Fisken var i princip smaklös, och var dom fått idén att sushi och banan(??) är en bra kombination har jag inte en aning om. Men smaken är ju som baken. :)
0 8 Från Sushikartan.se