This is real sushi, no ridicules fusion thing, which we had in Gothenburg (hey, come on, why do put a fusion restaurant on the sushi map? just because you put something on top of a riceball doesn´t mean you have a sushi!!?). In Takenaka the chef is speedy. knows his trade inside out. A sushi chefs who lets you wait is not worth the name. Great taste, best west of Tsukiji!
Betyg: 12012-04-23, kl 09:05, om Sushi Latinoomfg stackars människor som bor i denna håla nu har jag läst alla recensioner det är ju helt sjukt folk som tycker bitarna är för små när man knappt kan få in hela biten i munnen och måste bita av jag har stor käft men var ändå tvungen att bita av iofs så är bitarna så in i helvetes kompakta så man skulle kunna bita av dem 10 gånger önskar att folk fick uppleva riktig sushi och fatta att detta är så dåligt
Betyg: 52012-04-21, kl 22:20, om Peacock Dinner ClubFemma i betyg direkt! I klass med Hoze! Och jag gillar konceptet Dinner Club! (jag är en nattuggla)
Allt smakade fantastiskt och vi beställde all sushi- och maki-varianterna från menyn (så väl som en sashimi) visade det sig. :) Mycket pengar men värt det! Gillar kött! Och saker som jag normalt inte tycker om smakar gudomligt då är det gott betyg!
Förstår inte folk som ger dåligt betyg pga att det är dyrt? Då har man gått helt och hållet fel. Man kanske ska gå till någon dussin-lunch-sushihak om man vill ha bukfylla och stora bitar för billig peng och dessa finns det gott om av i stan.
Betyg: 52012-04-21, kl 22:16, om Peacock Dinner ClubFantastiskt gott. Man förstod de Hoze-inspirerade bitarna när man träffade kocken - han jobbade ju på Hoze tidigare. :)
Betyg: 52012-04-23, kl 19:42, om Japansk Restaurang Takenaka
This is the REAL thing!
6 2 Från Sushikartan.seBest in Scandinavia!
This is real sushi, no ridicules fusion thing, which we had in Gothenburg (hey, come on, why do put a fusion restaurant on the sushi map? just because you put something on top of a riceball doesn´t mean you have a sushi!!?).
In Takenaka the chef is speedy. knows his trade inside out. A sushi chefs who lets you wait is not worth the name.
Great taste, best west of Tsukiji!
Betyg: 52012-04-23, kl 16:25, om Atara Sushi
Oerhört hög kvalitet och mycket välsmakande! Väl värt ett besök.
4 20 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-04-23, kl 10:44, om Sushi Mi
Jättegott! Här kan man även beställa dumplings. Supertrevlig personal och bästa sushi i stan!
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 12012-04-23, kl 09:05, om Sushi Latino
omfg stackars människor som bor i denna håla nu har jag läst alla recensioner det är ju helt sjukt folk som tycker bitarna är för små när man knappt kan få in hela biten i munnen och måste bita av jag har stor käft men var ändå tvungen att bita av iofs så är bitarna så in i helvetes kompakta så man skulle kunna bita av dem 10 gånger önskar att folk fick uppleva riktig sushi och fatta att detta är så dåligt
7 15 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-04-23, kl 08:36, om Mey Wang Sushi
Mey Wang är utan tvekan det bästa sushistället i Uppsala! Mycket trevlig personal.
0 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42012-04-22, kl 17:23, om Asian Sushi Bar
Gott, fräscht och trevlig personal. Kommer gärna dit igen!
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42012-04-22, kl 17:12, om Japan House
Jättegod sushi!! Bäst i stan av de jag testat!
1 0 Från Sushikartan.seBetyg: 42012-04-22, kl 16:12, om Sushi Bar
mycket god sushi! dock lite väl långa väntetider ibland. ett smart tips är att ringa och beställa!
0 1 Från Sushikartan.seBetyg: 52012-04-21, kl 22:20, om Peacock Dinner Club
Femma i betyg direkt! I klass med Hoze! Och jag gillar konceptet Dinner Club! (jag är en nattuggla)
7 1 Från Sushikartan.seAllt smakade fantastiskt och vi beställde all sushi- och maki-varianterna från menyn (så väl som en sashimi) visade det sig. :) Mycket pengar men värt det! Gillar kött! Och saker som jag normalt inte tycker om smakar gudomligt då är det gott betyg!
Förstår inte folk som ger dåligt betyg pga att det är dyrt? Då har man gått helt och hållet fel. Man kanske ska gå till någon dussin-lunch-sushihak om man vill ha bukfylla och stora bitar för billig peng och dessa finns det gott om av i stan.
Betyg: 52012-04-21, kl 22:16, om Peacock Dinner Club
Fantastiskt gott. Man förstod de Hoze-inspirerade bitarna när man träffade kocken - han jobbade ju på Hoze tidigare. :)
9 0 Från Sushikartan.se