Sushi Munkebäck
Ett litet ställe med pinfärsk sushi.
Adress:
Ahrenbergsgatan 6,
41673
Göteborg
Tel:
031-212805
Andra sushi-ställen i närheten:
- Usagi
- Restaurang Kock & Katering
- Sushi Ånäs
- Ebay Sushi & Café
- Sushi & Sund
- Shoji Sushi
- Yoshi Sushibar
- Sushi-Q
- Sushi Hama
- R.K.S. Sushi Stampen



Betyg: 3
Ok bara, makirullarna var torra och någon smakade för mycket fisk, (Det skall inte smaka fisk på det sättet om det är fina grejer) Laxen och räkan var goda.
0 0 2012-04-06 kl. 20:07Betyg: 4
stark fyra!
1 0 2011-12-30 kl. 19:48mysigt, billigt, trevligt och snabbt.
god och fin sushi i starkare standars-klassen.
inget alls att klaga på och valfritt tillbehör till mison plus gratis té är givetvis ett plus i kanten!
rekommenderas.
Betyg: 5
Väldigt god sushi, trevlig personal, god och mycket av soppa, mycket extra av ingefära och wasabi när man ville ha.
2 0 2011-06-15 kl. 13:53Man kan lätt byta vilka bitar man vill ha.
Billigt pris och rekommenderar till alla mina vänner och ovänner!
Betyg: 3
Standardkuddar med ris som skulle mått bra av någon minut till i kokaren vägdes i viss mån upp av goda maki och riktigt goda inside-out.
0 0 2011-05-24 kl. 16:25Men överlag inget speciellt. Stannar på en trea, om än stark sådan tack vare inside-out.
Betyg: 5
Riktigt bra sushi!
2 1 2010-11-21 kl. 11:30Bra personal, goda bitar, alltid p-plats och sjukt snabb service.
Sist beställde jag inne i affären och då hann jag knappt sätta mig ner innan det var färdigt..
Betyg: 5
Älskar fortfarande detta ställe tröttnar aldrig!
4 1 2010-09-01 kl. 19:57Älskar personalen kommer alltid ihåg min beställning jag behöver inte ens säga något bara går in och väntar.
Betyg: 4
Väldigt bra storlek på bitarna, går alltid att byta ut de ´påläggen´ man inte vill ha, bra insideoutrullar, inte för klibbigt ris, god misosoppa, finns nästan alltid p-plats. Trevlig personal!
6 1 2010-05-14 kl. 13:43Betyg: 5
Jag jobbar en hel del inne i Nordstan och har alltså nära till flera andra sushiställen där, men åker gärna en omväg för att kunna äta sushi här! Jättegott, framförallt de egna marinerade fiskrullarna med sjögräs runt om. Tofun är också helt otroligt god. Dessutom billigt, och supertrevlig personal. Finns alltid bra tidningar att läsa dessutom, o alltid p-plats. Och nej, jag är varken släkt eller vän :-), utan tycker faktiskt detta är en liten pärla till sushiställe! /Lisa
9 3 2010-05-04 kl. 10:44Betyg: 5
klart bäst!! suveränt god å fräsch sushi å mycke bra service, lagom stora bitar å bra priser, 10 bitar 70 kr, aldrig några problem å ändra i menyn om man vill det
9 3 2010-04-15 kl. 21:44en klar 5a!!
Betyg: 2
Jag tycker det är näst intill provocerande hur folk kan sätta fem stjärnor på ett sånt här ställe. ´Bästa sushin i världen´? Då har du inte varit med om mycket. Nej, Sushi Munkebäck är en Göteborgiansk standardsushi - inte mer men heller inte mindre. Bukfylla i realiteten. Plus för innovativ maki och minus för tråkig lokal. Servicen var bra och man fick modifiera menyn. Minus för på tok för mycket ris i makin. Inget ställe man åker till om man har andra alternativ.
2 15 2010-01-24 kl. 04:37