Maguro Sushi Bar

3.8 i snittbetyg (33 röster)

Maguro Sushi Bar ligger vid Slussen i Malmö, och serverar både varma japanska rätter och sushi. Maguro har även en japansk butik! uppdatera info om sushi-stället

Adress: Östra Förstadsgatan 15, 21131 Malmö
Tel: 040-304242
Recensera Maguro Sushi Bar...
klicka på en stjärna!
Working...

Recensioner av Maguro Sushi Bar:

Sortera efter: Relevans Datum Betyg

  • Betyg: 5Detta kallar jag proffsigt gjord sushi! Ett av malmös bättre ställen.

    0 0 2010-08-31 kl. 10:51
  • Betyg: 5Bättre sushi och finare råvaror får man leta efter! All fisk är så len, fin och fräsch att tugga, att den är en fröjd att äta. Inte ett uns spår av något som gör att fisken känns seg, träig, senig, sträv eller något annat som den inte ska kännas och smaka. Många extra stjärnor för att de har många vegetariska alternativ samt att de har 3 st mycket goda, smaksatta alternativ till den traditionella soyan. Flera extra plus för att de tänker på olika fiskarters utrotning och utesluter dem i menyn. Enda stället i Malmöregionen som gör det. Bra med stämplekort utan tidsbegränsning.

    0 0 2010-08-18 kl. 20:59
  • Betyg: 4Riktigt god sushi, synd bara att man fick så lite för pengarna. Ätit några av deras andra rätter - supergott.

    0 0 2010-08-01 kl. 12:50
  • Betyg: 4Jättegod sushi, bra service och känns proffsigt, underbar wakame, litet minus för prishöjningar ;-)

    0 0 2010-07-15 kl. 12:10
  • Betyg: 5Bra service, otroligt fräsht och väldigt varierat. Tog en 14 bitars platta.

    1 0 2010-05-04 kl. 12:27
  • Betyg: 4Snabb och fräsh sushi.. och 10-kort om man käkar mycket sushi..

    1 0 2010-03-28 kl. 19:32
  • Betyg: 5Maguro är den absolut bästa Sushi-restaurangen i Malmö av de 9-10 som jag besökt. Nu betygsätter jag smak,pris o helhetsintryck. Är enormt tacksam för den som tipsade mig om Maguro, därför vill jag göra det samma för er andra där ute!

    1 1 2010-03-07 kl. 15:14
  • Betyg: 3Om man räknar bort saker som crabstick på nigiri, ingen wasabi under neta, lite för stora riskuddar, av ålder hård och torr wasabi vid sidan om och rullar vars innehåll, måhända mest subjektivt sett, inte var särskilt gott så var det godkänd sushi. Riset smakade bra och fisken var acceptabel. Betyget blir en svag trea om man, som sagt, har visst överseende med eller undviker vissa delar.

    1 1 2010-02-14 kl. 16:55
  • Betyg: 5Ett av mina favorit sushiställen i Malmö och nära mitt hem så jag har bara beställt take out, inte ätit där. Men jag blir alltid trevligt bemött och sushin är alltid lika god! brukar alltid beställa en av menyerna och det är alltid fräsht, färgglatt(bra blandning på olika sushisorter), och gott!

    1 0 2010-02-03 kl. 16:38
  • Betyg: 2Fattar inte alls de som hett 4 eller 5 stjärnor! Våra Futo maki var gamla, riset var underkokt, crabsticknigiri (??) hur
    snålt och amatörsmässigt är det?? Nigirin hade ingen wasabi mellan ris och kött,... Så det trillade av för min tjej som inte kan hantera pinnarna bra. Nä rent av dåligt!

    1 2 2010-01-28 kl. 18:15